Handicapovaná modelka na svém vozíku dobývá svět

/ Redakce Foto: Profimedia

Devětadvacetiletá Američanka Jillian Mercado trpí svalovou dystrofií. Závažná nemoc ji sice v pouhých 12 letech upoutala na invalidní vozík, nicméně jí nezabránila získat angažmá u prestižní modelingové agentury. Mladá žena modeling vnímá jako jedinečnou příležitost, jak upozornit na každodenní problémy postižených lidí. Její obsazení do kampaní známých značek ukazuje, že módní průmysl skutečně zvolňuje normy.

Jillian Mercado, jak její příjmení a ostatně i tvář prozrazují, má dominikánské předky. Pochází z New Yorku a modelingu se věnuje od roku 2014. Ještě předtím však stačila vystudovat merchandising na newyorském Fashion Institute of Technology. S trochou nadsázky o sobě říká, že zájem o tento obor pochytila nejen od své matky, která pracuje jako švadlena, ale především od svého otce, jenž je prodavačem obuvi.

S módní branží se nejprve prakticky seznámila díky stážím v časopisech Veranda a Allure. Několik let také jako dobrovolnice pracovala pro nejsledovanější fashion week světa. Seznámila se na něm s fotografem a publicistou Patrickem McMullanem, pro jehož časopis PMc pracovala jako produkční.

Zlom v její kariéře znamenalo především založení vlastního blogu Manufactured 1987, jenž odkazuje k roku Jillianina narození, a pozice výkonné ředitelky v online magazínu We the Urban. Zde se seznámila s dalšími klíčovými osobnostmi z branže, jako je například umělecký ředitel značky Diesel Nicola Formichetti, který je současně úzkým spolupracovníkem Lady Gaga. Mladý návrhář a kreativec ji v roce 2014 obsadil do své první kampaně pro italskou značku po boku umělce Jamese Astronauta.

V denimové kampani s odbarvenými platinovými vlasy Jillian okouzlila šéfa modelingové agentury IMG Models, která zastupuje takové hvězdy, jako jsou Gigi a Bela Hadid, Elsa Hosk, Laetitia Casta, Dakota Johnson či nestárnoucí Lauren Hutton a aktuálně nejobsazovanější plus size modelka světa Ashley Graham. Okamžitě této energické ženě nabídl smlouvu a rozhodně neprohloupil!

Od té doby se Jillian Mercado jako modelka objevila v kampaních pro obchodní řetězec Nordstrom, na stránkách Vogue, Glamour, Cosmopolitan či na obálce Posture Magazine. Účinkování v módních kampaních a fotografie v prestižních časopisech bere jako utvrzení v tom, že být rozdílná, znamená být stejně dobrá jako ostatní. Pro britský Guardian přímo uvedla:

“Hodně lidí mé fotografie vídá kolem sebe. Věřím, že to přispívá k tomu, aby nás postižené ostatní vnímali ve zcela jiné rovině. Věděla jsem, jak moc úzkoprsý umí módní průmysl být. Neustále jsem proto před sebou měla svůj cíl a opakovala si: Hlavně zůstaň sama sebou a jdi si za tím! Módní svět mě ale uvítal s otevřenou náručí. Stále se obávám negativních názorů, zlých pohledů a ošklivých řečí, ale zdá se, že lidé opravdu respektují, kým jsem. Je to důkaz toho, že móda se skutečně výrazně proměnila. A pokud jsem k tomu mohla přispět alespoň malou kapkou, je to úžasné.”

 

Podíváte-li se na Jillianiny fotografie i mimo kampaně, je jasné, že tato báječná žena se ve svém těle cítí spokojeně. Její entuziasmus, dobrá nálada a nápadité outfity, které předvádí, jsou pro nás nehynoucí inspirací. Bravo, Jillian!