Mnozí se v 72 letech chystají do důchodu, to se ovšem o Helen Mirren rozhodně říct nedá. Jen za poslední tři roky se objevila v osmi filmech a mimo sdílení úsměvů na premiérách neopomíjí sdílet i své myšlenky a pevné postoje.

“Postarší” moderní feministka

Během motivační řeči na univerzitě Tulane v Louisianě.

Helen je vášnivá feministka. Nemalým důkazem tohoto postoje je její motivační řeč z května letošního roku na louisianské universitě Tulane, která je sice plná nemravných vtipů: “Dnešní řeč zahrnuje radu pro kohokoli narozeného v Anglii, kdo se rozhodne být Shakespearovskou herečkou, ale skončí natáčením erotických scén v deseti filmech. To jsem zmínila jen proto, abych viděla, zda si mne někdo z přítomných otců začne googlit. Otcové. Přestaňte. Dejte to pryč. Myslím ty telefony!”  Ale především v ní zmiňuje svůj postoj k feminismu. “Přišla jsem na to, že feminismus není jen abstraktní idea, ale nutnost pokud se chceme posunout vpřed a ne zpátky do ignorace a odstrašující závisti. Teď jsem deklarovaná feministka a vás prosím o to samé. Nikdy nedovolte skupině starých, bohatých, bílých mužů, aby definovali zdravotní péči a život v zemi, kde jsou většinou obyvateli ženy.” 

K tomuto postoji ovšem dospěla až časem, v době šedesátých a sedmdesátých let, kdy probíhala druhá vlna feminismu, se s ním úplně ztotožnit nemohla. Helen říká, že se vždycky ráda oblékala, chtěla vypadat oslnivě. “Milovala jsem lidi jako Germaine Greer ( jedna z nejvýznamnějších osobností feministického hnutí ve dvacátém století – pozn. redakce) a líbilo se mi, co říkají, ale byla jsem spíš feministka, co chtěla nosit podpatky a rtěnku, to v šedesátých letech úplně nefrčelo. Ale jde to teď, takže jsem moderní feministka.”

Dnes také upozorňuje na to, že nezáleží na tom, jak velká máte prsa, abyste byla dobrá ve své práci, nebo co máte na sobě. Pokud dobrá doopravdy jste.

Ta, která říká to, co ostatní neříkají

V posledních dnech se na internetu objevila především její reakce na knihu Ivanky Trump, dcery Donalda Trumpa, která uvedla na trh knihu Women Who Work: Redefining the Rules for Success. V rozhovoru pro newyorský magazín Allure prohlásila: “Ivanka mluví o dobré hře, ale absolutně postrádá podstatu věci. Její kniha je ignorantská vůči způsobu života většiny žen. Mluví jen o tom, jak je důležité “Udělat si čas na sebe a zajít si na masáž.” 

Helen Mirren v zářijovém vydání magazínu Allure.

V rozhovoru také Helen zmiňuje její myšlenky ohledně první dámy Spojených států amerických Melanie Trump, kterou nazývá “stará Mel”. Její řeč se vztahuje především k situaci, kde společně s prezidentem Trumpem vystupují z letadla a Melania se manžela odmítne chytit za ruku. “Díváte se na starou Mel a najednou je to nejmocnější žena světa, protože jako jediná ze všech ho mohla pořádně sejmout.”

Ikona, od které se můžeme učit

Helen září na červeném koberci mnohdy více, než dvacetiletá rychlocelebrita. Vyzařuje z ní sebevědomí a svůj věk nebere jako začáteční bod u výběru šatů. Nemusí to nutně znamenat, že by se oblékala vyzývavě a nevhodně. Právě naopak. A pokud je něco, co Helen miluje a díky čemu je na červených kobercích známá, jsou to páskové boty a podpatky na platformě. “Miluju podpatky s vysokou platformou a pásky. Je totiž dost znervózňující být v místnosti plné nádherných žen, které jsou o dvě hlavy vyšší.”

Na červeném koberci během letošního filmového festivalu v Cannes.

Dáma Helen Mirren, která dnes pro sprosté slovo nejde daleko, by si přála, aby ve svých dvaceti letech nebyla tak slušná. Dáma, která ráda chodí na nudistické pláže a je vyhlášená “Nudistou roku 2004”, má doma nespočet ocenění, včetně toho z Karlových Varů za mimořádný přínos světové kinematografii, a je inspirací pro mnoho žen. A tak se prosím také nechme trochu inspirovat.