Iris van Herpen: Móda je vyjádřením vlastní identity

/ Redakce

Iris van Herpen je jedna z patnácti návrhářů, které si vybrala společnost Swarovski ke spolupráci na nových kolekcích skvostných šperků. Tato designérka se však neřadí mezi ty, jež hledají běžná pravidla pro módu ani tradiční způsoby jejich vyjádření.

Souznění mezi konkrétním řemeslem a inovací v oblasti techniky a materiálů je na denním pořádku mezi tématy návrhářky Iris van Herpen. Vytváří tak moderní pohled na Haute Couture, který kombinuje s jemnými ručními prácemi a s digitální technologií. Tím se dostává na hranici rozporu krásy a zároveň tímto způsobem vyjadřuje individualitu svých výtvorů.

Iris van Herpen

Ptáte-li se tedy, co svými návrhy Iris představuje, pak jsou to charakter a emoce ženy i její tělo v naprostém detailu. „Móda je pro mě vyjádřením umění, které úzce souvisí se mnou i s mým tělem. Dívám se na ni, jako na vlastní výraz identity v kombinaci s touhou, náladou a kulturním prostředí. Ve veškeré mé práci se snažím, aby bylo jasné, že móda je umělecké vyjádření, které se ukazuje a nosí, a to nejen z funkčních a prostých důvodů, nebo jako obchodní nástroj. Díky své práci, mám v úmyslu ukázat, že móda má pro svět přidanou hodnotu, že může být nadčasová i to, že nošení oblečení vytváří vzrušující a nezbytný způsob sebevyjádření,“ uvedla návrhářka na svých webových stránkách.

Iris1

Pro Iris je tede nezbytné pravidelné a unikátní ošetření materiálu nebo dokonce vytvoření kompletně nových materiálů a to z toho důvodu, že Van Herpen preferuje interdisciplinární výzkum a často spolupracuje s dalšími umělci a vědci.

Iris van Herpen si možná vybavíte i vy, respektive její práci, jelikož jsme se o ní na iconiq.cz již párkrát zmínili ve spojení s 3D tiskem. Je to přesně způsob, jakým chce Iris módu i vlastní myšlenku předávat dál a složité 3D návrhy šatů jsou naplněním nadčasovosti i netradičnosti. Ostatně přesně tohle je pravděpodobně budoucností náš všech.

Iris-van-Herpen-10

Spolupráce se společností Swarovski tak rozhodně nezapadne mezi ty méně zajímavé. Iris v rámci šperků přinese inovaci i nekonvenčního ducha.

Foto: Profimedia.cz; Archiv firem