Souznění mezi konkrétním řemeslem a inovací v oblasti techniky a materiálů je na denním pořádku mezi tématy návrhářky Iris van Herpen. Vytváří tak moderní pohled na Haute Couture, který kombinuje s jemnými ručními prácemi a s digitální technologií. Tím se dostává na hranici rozporu krásy a zároveň tímto způsobem vyjadřuje individualitu svých výtvorů.

Iris van Herpen

Ptáte-li se tedy, co svými návrhy Iris představuje, pak jsou to charakter a emoce ženy i její tělo v naprostém detailu. „Móda je pro mě vyjádřením umění, které úzce souvisí se mnou i s mým tělem. Dívám se na ni, jako na vlastní výraz identity v kombinaci s touhou, náladou a kulturním prostředí. Ve veškeré mé práci se snažím, aby bylo jasné, že móda je umělecké vyjádření, které se ukazuje a nosí, a to nejen z funkčních a prostých důvodů, nebo jako obchodní nástroj. Díky své práci, mám v úmyslu ukázat, že móda má pro svět přidanou hodnotu, že může být nadčasová i to, že nošení oblečení vytváří vzrušující a nezbytný způsob sebevyjádření,“ uvedla návrhářka na svých webových stránkách.

Iris1

Pro Iris je tede nezbytné pravidelné a unikátní ošetření materiálu nebo dokonce vytvoření kompletně nových materiálů a to z toho důvodu, že Van Herpen preferuje interdisciplinární výzkum a často spolupracuje s dalšími umělci a vědci.

Iris van Herpen si možná vybavíte i vy, respektive její práci, jelikož jsme se o ní na iconiq.cz již párkrát zmínili ve spojení s 3D tiskem. Je to přesně způsob, jakým chce Iris módu i vlastní myšlenku předávat dál a složité 3D návrhy šatů jsou naplněním nadčasovosti i netradičnosti. Ostatně přesně tohle je pravděpodobně budoucností náš všech.

Iris-van-Herpen-10

Spolupráce se společností Swarovski tak rozhodně nezapadne mezi ty méně zajímavé. Iris v rámci šperků přinese inovaci i nekonvenčního ducha.

Foto: Profimedia.cz; Archiv firem