Tento týden jsme vás informovali o velkých změnách v životě Johna Galliano. Ten přijal nabídku stát se kreativním ředitelem značky Maison Martin Margiela, která mu dává novou šanci vrátit se na výsluní módy čítající i vysokou krejčovinu Haute Couture. Zda uspěje a prolomí své prokletí, ukáže až čas, my se ale dnes ohlédneme zpět do jeho hvězdné minulosti.

profimedia-0022731158

John Galliano původním jménem Juan Carlos Antonio se narodil roku 1960 do dělnické gibraltarské rodiny. Kariéra tohoto britského návrháře započala již na studiích Saint Martins College, kde jeho absolventskou kolekci inspirovanou francouzskou revolucí a nesoucí jméno Les Incroyables koupila Joan Burstein z Browns a katapultovala tak Johna na výsluní. Postupně však začal narážet na neprodejnost kolekcí a ztrátu sponzorů a to díky svým nekonvenčním snům, které zůstaly veřejností nepochopené. John se rozhodl přestěhovat do Paříže v roce 1992 a ihned svět šokoval. Právě na počátku devadesátých let nikdo od módy neočekával více než jen pouhou eleganci, nositelnost a umírněnost. To však Johnu nestačilo a svou fantazii na uzdě příliš dlouho neudržel. Rád brousil v minulosti a hledal inspiraci až v baroku. Je milovníkem šatů s výstředním střihem a vysokou krejčovinou padesátých let, doby kdy módu ovládal minimalismus a omšelost.

Jeho další kroky vedly v roce 1995 do francouzského módního domu Huberta de Givenchy, který John obratem změnil v luxusní brand. Vydržel zde pouhé dvě sezony, v jejichž průběhu obdržel hned několik módních cen. V roce 1996 se stal hlavním návrhářem značky Dior, kde setrval až do osudného února 2011. John Galliano obdržel téměř okamžitou výpověď po zatčení za rasistické urážky a napadení mladého páru. Do té doby značku Dior oživil a to jak finančně, tak i kreativně. Především Dior Haute Couture kolekce vždy patřily k těm nejočekávanějším, na jejichž prezentaci nikdo nechtěl chybět.

Dior Haute Couture Fall 2011

Dior Haute Couture Fall 2011

Mezi jeho mimořádné úspěchy rozhodně patří například přehlídka k oslavě 60. narozenin značky Christian Dior, kdy se po molu přímo v královském paláci ve Versailles procházely světové topmodelky jako Naomi Campbell, Linda Evangelista, Gisele Bündchen nebo Linda Vojtová. Galliano se nechal při tvorbě kolekce Dior Haute Couture F/W 2007 inspirovat slavnými výtvarnými umělci Leonardem Da Vinci či Pablem Picassem.

Dior Haute Couture Fall 2007

Dior Haute Couture Fall 2007

Další výraznou kolekcí byla Dior Haute Couture S/S 2011, kdy nechal oživit klasické siluety 40. a 50. let. Galliano se nechal inspirovat ilustracemi slavného ilustrátora Reného Gruaua, kterého proslavily kresby modelů samotného pana Christiana Diora. Touto kolekcí se John snažil dokázat světu, že i v době globální digitalizace je možně ctít historii a klasické řemeslo. Aby ale ani on nezůstal pozadu, představil prostřednictvím této kolekce novou techniku chiaroscuro, pocházející ze slavných renesančních pláten. Z látek vytvořil několik vrstev hedvábí a nechal tak vzniknout jedinečné krinolíny, které stínují celé šaty stejně, jako to dělají malíři na svých obrazech.

Dior Haute Couture S/S 2011

Dior Haute Couture S/S 2011

O návrat z vyhnanství se John Galliano pokouší každých pár týdnů. V minulosti se měl ujmout práce v kostýmním výtvarnictví. Měl navrhnout kostýmy pro Stephena Frye a inscenaci Jak je důležité míti Filipa od Oscara Wilda. Galliano už jako kostýmní výtvarník pracoval, ve svých začátcích oblékal herce britského National Theatre.

Poté  pomáhal Oscaru de la Rentovi v ateliéru, ale žádný velký ohlas na to nebyl, a tak i tento ateliér opustil. Nyní mu tedy svítá naděje u Maison Martin Margiela, kde může opět ukázat svůj talent a snad ho módní svět vezme na milost a uzná jeho talent. Zapomenout asi už nikdy nedokáže.

“Jsem tady, abych přiměl lidi snít, sváděl je ke koupi krásného oblečení a snažil se vytvářet úžasné šaty podle svých nejlepších schopností. To je moje povinnost”, je jeden z citátů tohoto významného umělce, který si jedinou špatně vyřčenou větou zničil pověst.

Foto: Profimedia.cz; Style.com