Kdo by se chtěl dívat na ohraný obličej stále dokola. Diváci touží zhlédnout filmovou novinku v plném nadšení, zjistit, že tato role herci skutečně sedla, a že jim přinesl do života nové obohacení i poznání, nebo alespoň zajímavou zápletku. Johnny Depp je pro tyto role jako stvořený. Obličej, který se dá zamaskovat do neuvěřitelného množství podob, mu příroda nadělila snad za odměnu. Tento herec vždy dokáže překvapit a zaujmout.

Střihoruký Edward

Nebyla to sice první role mladého Deppa, avšak ta, kterou se zapsal do podvědomí všech filmových nadšenců, režisérů i kritiků. Filmy z továrny Tima Burtona zřejmě nebudou nikdy úplnou klasikou, o to spíš si je diváci pamatují. Mladý Edward, který má namísto rukou nůžky a obličej zjizvený a pořádně ztrápený se nesnaží o nic jiného, než jen zapadnout mezi „normální“ lidi.

O kostým samotného herce se v tomto případě starala Colleen Atwood, trojnásobná držitelka Oscara mimo jiné i za kostýmy k filmu Alenka v říši divů, kde se s Deppem  rovněž potkali. Sama Atwood si režiséra Burtona velmi váží a říká o něm; „Tim je umělec na pravém místě. Je to originální duch a je zábavné být většinu času kolem něj. Nechá ostatní lidi vyjádřit a má obrovskou důvěru v to, co budete dělat.“

On the set of Edward Scissorhands

Alenka v říši divů

Od stejné maskérky se nechal Depp „nalíčit“ do role vyšinutého Kloboučníka, kterého Alice po cestě ohromujícím světem potká. I zde měl možnost spolupracovat s Timem Burtonem, kterého za svou hereckou kariéru potkal mnohokrát. Když se ho v rozhovoru pro viewlondon.co.uk novinář zeptal, jaký je jeho recept na úspěch, odpověděl skromně; „V podstatě šance. Jen štěstí, víte.“ Pokud je to tedy o štěstí, toho měl Depp v životě hodně. I když začínal ode dna, na které se velmi rychle dostal díky drogám a záškoláctví, ztvárnil část sama sebe v dalším výrazném snímku Kokain. Zde však ve své roli nemusel být příliš maskován, a tak je to jeden z mála filmů, kde je Depp vidět ve své plné kráse.

alice in wonderland 030310

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

Další šílená role, muzikálový thriller v režii Tima Burtona. V kombinaci této dvojice jednoduše nic normálního vzniknout nemůže. Podobně je na tom fantasy komedie Karlík a továrna na čokoládu. Kostýmy Deppa jsou naprosto úchvatné v obou případech. Jako Sweeney Todd měl Depp možnost ukázat i svůj pěvecký talent, na kterém si nikdy příliš nezakládal.

Tim Burton spolupráci s Deppem na temnějších filmech označil jako jistou formu terapie. „Myslím, že je tak trochu terapeutické jít a dělat ze sebe osla a ještě za to dostat zaplaceno,“ přiznal s úsměvem Depp pro bbc.co.uk. „Ať budete ztvárňovat jako herec jakýkoliv charakter, musíte přinést co nejvíce ze své vlastní pravdy, ze svého vlastního charakteru. Potom ze sebe můžete udělat osla.“

profimedia-0151230189

Piráti z Karibiku

Kapitán Jack Sparrow, kdo by ho neznal. Komediální a sebestředný pirát, toužící vlastnit Černou perlu a k tomu nejlépe kopu zlata a láhev rumu. Mnozí by řekli, že tuto roli musel Depp hrát pod vlivem alkoholu, avšak právě tato role je jednou z těch, která jeho raketový vzlet mezi hvězdné osobnosti Hollywoodu jen potvrdila. Poslední díl Pirátů z Karibiku režíroval Rob Marshall a Depp na spolupráci s ním pěl chválu; „Každý filmař je jiný, každý filmař má jiný přístup. Ale Rob má skutečný dar. Tím myslím, že je to v první řadě skvělý člověk, velmi milý a spolupracuje s fantastickými nápady.“

Vousy, dredy, korálky, černé linky kolem očí i šátek Deppovi v roli zábavného piráta skutečně slušely. Ostatně je to právě on, kdo je mistrem moderních kostýmů, i make-upu. Jeden by si myslel, že si tento herec vybírá role podle převleků a jejich výstřednosti. Jakmile je role příliš „obyčejná“, je pro něj téměř nezajímavá. Vizuální vitalita pro filmový materiál je přesně to, co uspěchaná doba potřebuje a Depp tuto stránku divákům s chutí nabízí.

Pirates filmography

Osamělý jezdec

Jeden z nejnovějších Deppových filmů přináší roli indiána s mrtvým ptákem na hlavě. Opět je maskérská práce splněna na jedničku a Depp s chutí pomáhal. Při přemítání o jeho kostýmu pro roli indiánského bojovníka Tonta, přišel Depp se starým portrétem indiánského bojovníka s vránou letící v pozadí. „Na první pohled jsem si myslel, že mu vrána sedí na hlavě, tak jsem se rozhodl, že je to ono, vzít mrtvého ptáka a položit mi ji na hlavu, jako mého duchovní průvodce,“ vysvětlil herec pro časopis Empire.

Osamely jezdec

Johnny Depp je ve svém smyslu módní ikonou. Není to typ člověka, který by šel hlavním proudem, naopak výstřední a nekonvenční outfity i masky z něj dělají skvělého herce i člověka. I v běžném životě na Deppovi neuvidíte příliš tradičního oblečení a tak rozhodně není k přehlédnutí. Když nic víc, alespoň svými postavami, které ve filmech ztvárňuje, motivuje děti i dospělé k novým kostýmům pro svátek Halloween, zapisuje se do historie amerického filmu, získává mnohá ocenění a pro své děti zanechává velkou stopu. Ve které roli nadchl Johnny Depp nejvíce vás?

Johnny Depp Lone Ranger QA

Foto: Profimedia.cz