Královna Alžběta II., nejdéle panující britský monarcha, oslavila v pondělí další jubileum. S princem Philipem jsou oficiálně nejdéle sezdaný královský pár. Poprvé se potkali v roce 1934 na svatbě princezny Mariny Řecké a Dánské s vévodou z Kentu princem Georgem. Důležitější bylo setkání o pár let později, kdy tehdejší princezna navštívila námořní akademii, kde se do prince zamilovala, a začali si vyměňovat dopisy. Oficiální oznámení zasnoubení proběhlo na začátku července v roce 1947.

Svatba, jejíž výročí tento týden královská rodina slaví, se udála přesně 4 měsíce od oznámení, a sice 20. listopadu 1947. Obřadu, který se konal ve Westminsterském opatství, přihlíželo 2 000 svatebčanů, celý obřad byl také vysílán po celém světě na vlnách rádia BBC. Alžbětiny šaty byly navrženy Normanem Harnellem. Ten se rozhodl pro hedvábí v barvě slonové kosti, krystaly a především 10 000 perliček, kterými šaty posel. Zajímavostí je, že v této poválečné době byla velká část Evropy dotována Američany a potácela se v krizi, princezna Alžběta za šaty zaplatila přídělovými kupóny, které nasbírala. Mimo jiné jí mnoho z nich zaslali její příznivci.

Dnes je královský pár hlavou rozšířené rodiny, která je cílem bulvárních novinářů po celém světě. A být hlavou rodiny a celého království není jednoduché. Královna popsala prince Philipa jako její největší sílu a oporu po všechny ty roky, co jsou spolu. V pondělí mu také udělila Knightův velký kříž královského viktoriánského řádu jako ocenění královny za služby panovníkovi. Přestože princ Philip loni v létě oznámil odchod z očí veřejnosti, doufáme, že neodchází úplně a s královnou ještě nějaké další výročí oslavit stihnou!