Proč Emma?

Bohužel je faktem, že pravá podstata a samotné použití výrazu feminismus je mnohem otevřeněji přijímáno od krásných, úspěšných žen a nejlépe rovnou od celebrit. Tedy od úplného protikladu stereotypního obrazu ženy bojující za rovná práva, obrazu, který je kvůli slabé informovanosti a mýtům ve společnosti tolik rozšířený – stejně nepravdivě jako právě význam feminismu. Naštěstí ale máme Emmu Watson.

Inspirativní ikona

K potřebnému knowledge je třeba umět vše dobře předat, obzvlášť v odvětví, o němž panuje tolik předsudků. Emma má však tak lidský přístup i v interpretaci edukativních informací, že si nedovedeme představit, od koho by se nezbytná fakta přijímala lépe. Ve vymítání nesmyslných představ o genderovém nastavení držíme palce a sázíme na její osobnost. Proč?

  • V OSN pronesla dech beroucí řeč a když jí bylo předem doporučeno, aby se kvůli negativnímu vnímání vyhnula slovu feminismus, odmítla, protože to tak bylo prostě správně.
  • Emma zdůraznila, že feminismus je klíčový i pro muže. Ti se totiž často zbytečně trápí svou zranitelností, psychickými problémy a dalšími pocity, které jsou genderově připisovány (a za svou “slabost” akceptovány) u žen, zatímco přiřazená role muže stojí na silné racionální pozici. A obojí přináší břímě při snaze zapadnout do uměle vystavěné kategorizace.
  • Vyvýšila také další podstatný fakt – feminismus nediktuje, jaká má žena být, ale naopak jí dává volbu, osvobozuje a vymaňuje ze škatulkování a dodržování společensky vytvořených rolí.
  • Milujeme ji i za její výzvu k uvědomění, že ženy nejsou povzbuzovány k aktivitě stejně jako muži, a tak jejich potenciál může zůstat nevyužitý. Není už čas na změnu?

 

Uvnitř i navenek

A protože Emma je naše nejen feministická, ale i stylová ikona, pojďme se podívat na její nejlepší outfity z červeného koberce. Vždyť kým se inspirovat více, než ženou s vizí?