Kamkoli přijde ze všech stran se ozve křik jejího jména “Nicole! Nicole!” Jinak tomu nebylo ani na letošním filmovém festivalu v Cannes, kde představila své čtyři nové projekty, byla hvězdou červeného koberce a se speciální cenou jubilejního sedmdesátého ročníku tohoto festivalu, kterou obdržela, se stala i jeho oficiální královnou.

Nicole Kidman v Cannes na premiéře seriálu Top of the Lake

Nebeská hvězda

Nicole Kidman, ač jedna z nejznámějších Australanek, se narodila na Hawai, kde v té době na Havajské univerzitě působil její otec. Ne každý má dvoje občanství a ne každý má dvě jména, Kidman se může chlubit obojím. Její havajské jméno zní Hokulani, které v doslovném překladu znamená “nebeská hvězda”, očividně předurčilo nejen její budoucí kariéru, ale celý její život.

Jako téměř každá herečka začínala s baletem, brzy se však ukázalo, že její nadání a zapálení pro herectví je mnohem větší, přestože sama o sobě říká, že jako dítě byla, a stále trochu je, neuvěřitelně stydlivá. “Jsem hodně stydlivá – opravdu – jako dítě jsem dokonce na veřejnosti koktala, přes to jsem se už dostala, ale stydlivosti jsem úplně neunikla. Nemůžu jít sama do přeplněné restaurace nebo na party.”

Láska k herectví však naštěstí zvítězila a v šestnácti letech se Kidman poprvé objevila na televizních obrazovkách v australském filmu Vánoce v divočině. Po sérii televizních show a seriálů se stala teenagerskou australskou hvězdičkou. V roce 1988 si zahrála ve filmu Smaragdové město, který ji vynesl cenu Australského Filmového Institutu, za nejlepší herečku ve vedlejší roli. O jejím talentu v té době ostatně nepochybovala ani jedna z nejúspěšnějších australských režisérek, která natočila například oscarový snímek Piano, Jane Campion a která ji napsala obdivný dopis.

Jelikož australský filmový průmysl nepatří mezi ty největší, rozhodla se Kidman dobýt ten americký a zúčastnit se castingu do filmu s tehdy už slavným Tomem Cruisem Bouřlivé dny. “Seděla jsem v hotelu v Los Angeles a jen přepínala televizní kanály, nikdy jsem jich tolik předtím neviděla, bylo to pro mne neuvěřitelné,” říká o své první americké zkušenosti. O pár hodin později dostala roli ve filmu, který ji změnil život profesní, ale i osobní.

Australská hvězdička na konci osmdesátých let

S Tomem Cruisem se objevila nejen v několika filmech, ale stala se významnou součástí jejího života. Přes deset let spolu tvořili manželský pár a měli dvě adoptované děti. Přestože v soukromém životě může Kidman působit konzervativně, její herecká filmografie je pravý opak. Nebojí se riskovat, podporovat nezávislé tvůrce a filmu je ochotná obětovat téměř cokoli. Například filmu Eyes Wide Shut legendárního režiséra Stanleyho Kubricka rok a půl života, kdy v Londýně probíhalo náročné natáčení. Premiéry filmu se bohužel sám režisér nedožil, i tak jej ale označil za ten nejlepší, který kdy udělal. Z Nicole Kidman se stala respektovaná herečka a její život vypadal jako americký sen. Pak ale přišla rána v podobě neočekávaného rozvodu.

Ve filmu Eyes Wide Shut s tehdejším manželem Tomem Cruisem

Návrat na výsluní

Jakkoli mohla být Nicole Kidman po rozvodu s Tomem Cruisem na dně, profesně byla na pomyslném vrcholu. Její ztvárnění kurtizány Satine umírající na tuberkulózu ve filmu Moulin Rouge, ji vyneslo první nominaci na Oscara, kterou následující rok proměnila za film Hodiny. Respektované noviny The New York Times o jejím hereckém výkonu napsaly: “Kidman se prohloubává do duše ženy obléhané nesnesitelnými záchvaty duševní nemoci jako dravá šelma. Když se koukáte na její zápas s démony deprese, připadávám, jako by se nejednalo o pouhý filmový obraz, který předtím nikdy nebyl ukázán. Zuřivým pohlede do prázdnoty s nezaostřenýma očima Kidman v podobě ohromující statečnosti evokuje divokou vnitřní válku geniální mysli proti šílené nemoci sžírající její mozek.”

Po oscarovém úspěchu se vrhla na spolupráci s dánským kontroverzním režisérem Larsem von Trierem na snímku Dogville, který měl premiéru v Cannes. Mezi divácky úspěšné filmy zase patřil snímek Návrat do Cold Mountain z roku 2003 s Jude Law a Rennée Zellweger.

O dva roky později se seznámila i se svým budoucím manželem, novozélandským hudebníkem Keithem Urbanem, se kterým tvoří pár dodnes. Ten jí na rozdíl od jiných, sice po několika měsících zavolal a dnes spolu mají dvě malé dcery.

Po premiéře filmu The Killing of a Sacred Deer v Cannes s manželem Keithem Urbanem

Život na červeném koberci

Mimo filmový průmysl se Kidman objevila i v několika módních kampaních. Momentálně je tváří značky Neutrogena, ale asi nejvýrazněji zaujala v kampani na parfém Chanel No. 5 nebo na boty Jimmy Choo.

Odvážných rozhodnutí se nebojí ani na červeném koberci. Šaty z módního domu Dior, které měla na Oscarech v roce 1997 jí prý pochválila i královna popu Madonna.

Na předávání Oscarů v roce 1997 v šatech od Diora

Na prahu padesátky se Kidman nebojí nových výzev v čemkoli. V seriálu Big Little Lies, který i spoluprodukovala, předvedla strhující výkon v roli Celeste Wright, která je obětí domácího násilí. Ve filmu oceněném Zlatou Palmou z Cannes Oklamaný hraje silně věřící ředitelku internátní školy sváděnou touhou po zraněném vojákovi. Zároveň se objeví coby divoká punkerka v dalším filmu z Cannes How to Talk to Girls at Parties. Nebojácnost a štěstí této herečce rozhodně nechybí a my jí k ní přejeme ještě všechno nejlepší!