A není již žádným tajemstvím, že Michael Kors nezůstane jen u tohoto butiku, ale velmi brzy otevře další v centru Prahy, který nabídne i kolekce oblečení. Budou mít tyto kolekce takový úspěch jako módní doplňky? Mají české ženy vůbec přehled o tvorbě Michaela Korse nebo je to všechno jen hodně dobrý marketing?

Ze jména Michael Kors se v poslední době stal hotový fenomén. Michael Kors je jedním z objevů šéfredaktorky Vogue Anne Wintour. Původním jménem Karl Anderson, se narodil 9. srpna 1959 na Long Island ve státě New York. Jeho matka byla židovka, která se stala relativně úspěšnou modelkou a v jeho pěti letech se provdala za Michaela Davida Korse. Svému synovi nabídla, že si může změnit jméno po svém otčímovi. Michael se rozhodl to udělat, a proto ho dnes známe pod tímto jménem. Michael vyrůstal v New Yorku a snil o kariéře herce. Již ve svých 14 letech navštěvoval lekce herectví, kde se však jeho sny rozplynuly. Bohužel Michael neuměl ani zpívat a ani tancovat a bylo mu jasné, že pokud se bude i nadále věnovat studiu herectví, jednou skončí spíše jako číšník čekající na každý casting s modlitbou, že si ho některý z režisérů vybere. Tyto představy pro ambiciózního Michaela nebyly přijatelné, nicméně i nadále docházel do herecké školy, kde si při hodinách uvědomil, že by svůj čas trávil raději po nákupech než předstíráním etud ze Shakespeara. Cestu za plněním nových cílů začal na Fashion Institute of Technology v New Yorku, kde studoval módní návrhářství.

Michael Kors a Miranda Kerr

Kariéra Michaela Korse se nastartovala v roce 1981, kdy prezentoval první dámskou módní kolekci určenou pro úspěšné velké obchodní domy Bloomingdales, Bergdorf Goodman, Neiman Marcus a Saks Fifth Avenue. Úspěch se dostavil krátce po této prezentaci a kolekce byla obratem vyprodána. Ve spojených státech se stal ikonou, ale Evropa mu byla i nadále vzdálena. Rok 1997 prokletí amerických návrhářů změnil a Michael Kors se stal kreativním ředitelem a hlavním designérem pro francouzskou značku Celine. Celine se otřásla v základech. Michael Kors nenechal kámen na kameni a představil novou kolekci ready-to-wear, která byla kritiky přijata velmi pochvalně. V roce 2003 Michael opouští Celine, aby mohl vybudovat vlastní značku, kterou představí světu následující rok. Michael jako všichni úspěšní módní návrháři nezůstává jen u oblečení, ale pod jeho jménem vzniká i kolekce bot a kabelek.

10153721_10153961776165551_8143823291737636423_n

Michael Kors, Američan, který jako první prorazil na evropská přehlídková mola a dokázal si získat náklonost i náročných Pařížanek. Nyní to samé dokázal i s českými ženami, které však dle výzkumu o něm vědí jen velmi málo. Je tedy jasné, že marketingový tým kolem návrháře dělá prvotřídní práci, které tak snadno podlehneme. Na počátku tuto prestiž u nás měla značka Louis Vuitton. Ženy si kupovaly tzv. faky jen, aby ukázaly, že patří do té lepší kategorie národa nebo si kabelky LV půjčovaly na večírky nebo půl roku nejedly, aby si na jednu jedinou ušetřily. A nyní tento trend převzal právě Michael Kors, který je na rozdíl od LV více cenově dostupný. Nicméně i tak, když se podíváte na různé bazarové webové portály, i zde najdete řadu kopií, které velmi často připomínají na první pohled originál a je až zarážející, jak je lze snadno prodat.

1491580_10154065808465551_5454519280281441800_n

Je to smutné, že si stále nedokážeme vybrat věc podle vlastního stylu, podle kvality i podle úcty ke značce či návrháři. Stále se držíme trendu, má jeden, já musím mít také. Uvidíme, jestli i oblečení Michaela Korse bude mít takový úspěch jako doplňky, na kterých je na první pohled jasné logo, kterým vytváříme svůj status módní ikony.

10155364_10153947892905551_292955595_n

 Foto: Profimedia.cz; Archiv firem