Jean-Louis Scherer se narodil v únoru roku 1935 v Paříži. Jean dlouho snil o kariéře profesionální tanečníka. Tento sen se však rozplynul po těžkém zranění a Jean našel nový smysl života ve skicování a stylingu. Absolvoval School of the Chambre Syndicale de la Couture Parisienne a ihned po jejím skončení započal svoji kariéru u mistrů těch největších jmen, Christian Dior a Yves Saint Laurent, jímž asistoval při navrhování.

V roce 1962 představil svou první autorskou kolekci ve vinném sklípku, která se ihned poté začala prodávat v butiku v centru Paříže. Právě zde se dostal do hledáčku jednoho ze zástupců amerického řetězce Bergdorf Goodman, což mu později přineslo obrovskou slávu za oceánem. Jeho klientela se postupně rozrůstala o vzácná jména jako Jackie Kennedy, Sophia Loren, Raquel Welch i Claudia Cardinal. Jeho tvorba oslovila také firmy v Asii, a to především v Japonsku.

Jean-Louis navrhoval luxusní šaty, kabátky, tzv. koktejlky se zvířecími i květinovými vzory a rovněž puntíkaté sukně. Nezapomínal na honosné a výrazné zdobení, které symbolizovalo 60. léta francouzské módy. Svůj styl popisoval jako „velice klasický“. Pokračoval v navrhování obuvi, slunečních brýlí i kravat. V roce 1979 se dokonce začal věnovat vytváření parfémů. O několik měsíců později získává tento návrhář ocenění za nejlepší haute couture kolekci roku 1980.

Jeho odchod z módního průmyslu byl poměrně hořký. Vůbec poprvé v historii francouzské módy se totiž stalo, že byl návrhář vyhozen ze své vlastní firmy, především kvůli změnám v jejím vedení. Píše se rok 1992 a Jean Sherrer odchází do důchodu. Značku poté přebírá Erik Mortensen a po něm Stéphane Rolland. V roce 2008 je ovšem dům definitivně uzavřen.

Po desetiměsíčním boji s těžkou nemocí Jean-Louis Scherrer umírá ve své rodné Paříži a je zcela jasné, že jedna z kapitol důležitého období rozmachu francouzské haute couture se navždy uzavřela.

Foto: WWD; Pinterest.com