Své návrhy ztvárňuje především pro dvě značky a těmi jsou Yves Saint Laurent a Tiffany & Co.. Paloma Picasso je zručnou návrhářkou a to bezpochyby díky genům svého otce, kubistického malíře Pabla Picassa. Paloma kombinuje prvky vintage s klasickým haute.

Paloma Picasso

Paloma Picasso

Jak šel čas s Palomou Picasso

Paloma se narodila Pablu Picassovi a Françoise Gilot, kteří od sebe byli odděleni více než čtyřicetiletým věkovým rozdílem. Pablo měl však oficinálně za ženu Olgu Khokhlovou, a tak se Françoise nikdy nestala jeho oficiální ženou. Kromě sourozence Claudea, který je o rok starší, má Paloma další dva nevlastní sourozence z jiných otcových vztahů.

Sotva v osmi letech začal Pablo učit svou dceru olejomalbě a to společnými tahy rukou. „Nemyslím, že to bylo zábavné,“ svěřila se jednou Paloma a dodává, „bylo to opravdu těžké!“

„Strávila jsem spoustu času kreslením, ale když jsem vyrůstala, začala jsem cítit váhu otcova dědictví. Když mi bylo 14 let, ztuhla jsem a nemohla dále čerpat z umění,“ přiznala Paloma. Bohužel pod tlakem manželky musel Pablo své děti naprosto odříznout, a tak přes veškeré snahy Palomy i bratra Claudeho, se jim nepodařilo otce vymanit z „područí“ své ženy.

Pablo a Paloma

Pablo a Paloma

O pár let později se dcera slavného malíře rozhodla studovat design šperků i jejich výrobu. Rovněž se pouští do navrhování kostýmů pro divadelní inscenace v Paříži. Její kreativní dílo začíná být proslulé.

Neuplyne příliš dlouhá doba a Paloma Picasso začíná spolupracovat s věhlasnou značkou Yves Saint Laurent díky společné večeři s Charlotte Aillud. Pomalu ale jistě se začínají přepisovat dějiny.

Návrhy šperků pro řeckou značku Zolotas, obuv i kabelky pro italské oblečení či kožešiny pro Jacques Kaplan. Její šperky se prodávají v New Yorku a Paloma se chlubí vlastními úspěchy.

Paloma a Claude

Paloma a Claude

Po smrti otce, Pabla Picassa

V době kdy žila se svou matkou a babičkou ve vile z 19. století v Neuilly umírá její otec Pablo Picasso. Z pohřbu jsou jeho manželkou vyhnáni, a aby dokázali, že jsou skutečnými dětmi slavného umělce a tedy legitimními dědici, musí o tato práva bojovat před francouzskými soudy.

Návrhářství odsouvá tedy Paloma na druhou kolej a zaměřuje svou pozornost na umění svého otce a založení muzea Picasso v Paříži s čímž jí pomáhá její bratr. V roce 1977 se Paloma dočkala a zdědila 20 miliónů dolarů z otcova majetku a její cesta za vlastní kariérou může směle pokračovat dál.

Po svatbě s Rafaelem Lopezem-Cambilem se Paloma začne zajímat o svatební hostiny. V tutéž dobu dělá to samé i božský Karl Lagerfeld. Nikoho tedy nepřekvapí, že jejich cesty se musely zákonitě propojit.

Paloma nakonec společně se svým manželem vytvoří vlastní značku s názvem Paloma Picasso. Své umělecké nadání dále pěstuje a opět samotný Lagerfeld pro The New York Times říká, „ona je jeden z nejtalentovanějších lidí, které znám.“

Paloma Picasso

První spolupráce s Tiffany přichází během 70. let

O pár let později žádá John Loring, dlouholetý přítel a již i ředitel pro design ve společnosti Tiffany & Co., Palomu o spolupráci. V roce 1980 je představena první kolekce šperků pro Tiffanyho a jen o pár měsíců později oficiálně otevírá Paloma s bratrem Musée Piccaso.

Ocenění, úspěchy i zklamání

V roce 1988 získává Paloma ocenění za nejlepší design a jedna cena za druhou se začínají doslova sypat. V devadesátých letech otevírá butik v Pařiží i Tokiu, kde prodává sluneční brýle, punčochové zboží, parfémy i kosmetiku.

Zdálo by se, že se jí skutečně daří, avšak v roce 1995 začíná rozvodové řízení ze strany jejího manžela Rafaela, který se přesouvá do Londýna. O čtyři roky později je rozvod konečně oficiální. To jí však klid nepřinese, jelikož bývalý manžel nelení a podává žalobu o svůj podíl ve společnosti Paloma Picasso.

Paloma na muže nezanevřela a opět se provdá, tentokrát za praktického doktora Erica Theveneta a usadí se s ním v domě u jezera v Ženevě. Rozšiřuje své zájmy o lyžování, automobilové závody i turistiku.

V roce 2010 oslaví 30 let spolupráce s Tiffany & Co. a o rok později přebírá ocenění za přínos v umění z Národního muzea ve Washingtonu.

Paloma Picasso

Aktuální kolekce Palomy Picasso

Píše se rok 2013 a Paloma představuje novou kolekci šperků pro věhlasnou značku. Sama se proslavila především svojí oblibou pro méně známé kameny jako je například růžový turmalín či modrý topaz.

Loňská kolekce šperku pro Tiffany & Co. je inspirována přírodními motivy i olivovými háji, které obklopují její dům v Maroku. V této kolekci hledejte něžnost i přepych v jednom a zároveň romantiku a nostalgii. Kameny zasazené do stříbra a zlata působí v kombinaci s lístky velmi něžně a i Praha je mohla přivítat v Pařížské ulici.

Tiffany sperky10

Paloma je žena, která může být inspirací i důkazem toho, že ne všichni nositelé slavných jmen mají celý život na růžích ustláno.

Foto: Profimedia.cz; Pinterest.com