Luxusní módní dům Alfredo Villalba je rodinnou značkou, kterou v roce 1976 založil Alfredo Villalba starší s cílem poskytovat nejvyšší kvalitu krejčovství a služeb, jíž prosluly mnohé španělské módní domy v padesátých až sedmdesátých letech dvacátého století. Od samého počátku se značka soustředí na luxusní trh a ve vlastním ateliéru vytváří působivé modely kombinující prvotřídní materiály a ruční práce. Současný kreativní ředitel Diego tvoří kolekce spojující luxusní zpracování s pokrokovým moderním rukopisem. Jeho dekonstruované šaty, kožené bundy, bombery, japonská kimona či legíny velmi často obohacuje o metalické aplikace, punkové a rockové prvky.

Diego si našel trochu času i pro Iconiq a my vám nyní přinášíme exkluzivní rozhovor. Jaký udělala Praha na Diega dojem, jaké bylo setkání s Tamarou Kotvalovou nebo jak vypadá jeho běžný den, se dozvíte právě nyní.

Začněme s jednoduchou otázkou. Jak se vám líbila Praha a byla to vaše první návštěva našeho hlavního města?

Byla to první návštěva a všichni jsme si to užili. Věděli jsme, že Praha je město bohaté na kulturu a umění, ale její architektura nás zcela ohromila.

Není neznámou, že Česká republika byla díky totalitě dlouho módním stylům a trendům uzavřena. Myslíte si, že se nyní postupem času stala Praha i módním městem? Umíte si představit, že by se Praha a lidé, které jste zde potkal, mohli stát vaší inspirací?

Svět se v posledních staletích stal místem střetávání kultur a názorů. Praha byla v 19. století centrem módy, stejně jako se pomalu stává centrem módy v současné době. Zaujal mne zájem českých žen o módu, speciálně pak pokud jde o luxusní značky. Zdejší ženy mají svůj styl a jsou velmi dobře znalé posledních módních trendů. Ženy, které milují módu, mne inspirují. Stejně jako ženy, které jsou rády ženami. Tudíž, samozřejmě mne inspirují i ženy v Praze.

Jaké bylo a co vám dalo setkání s Tamarou Kotvalovou?

Byla to  právě Tamara Kotvalová, která nám umožnila prezentaci naší módy v SIMPLE CONCEPT STORE, kde se prezentují velké italské a francouzské módní domy. Za tuto příležitost jsme vděční a věříme, že se do Prahy vrátíme opět brzy.

Které město podle vás je dnes mekou módy? Je to stále Paříž? Které město je to podle vaše přesvědčení?

Móda má několik klíčových destinací. Ano, Paříž je samozřejmě jednou z nich, stejně jako Milano, Londýn nebo New York.

Kolekce, kterou jste do Prahy přivezl je plná květin, rockových motivů a krajky? Je to nádherná, i když trochu netradiční kombinace jara, tvrdá muzika a něžnost. Co vás inspirovalo?

Jak správně říkáte, hlavní inspirací pro mne ztělesňoval kov a květiny – a to vše namíchané do jednoho uměleckého díla podtrhujícího ženskost. Pro celou kolekci je ale rozhodující výběr látek. Přestože nejsou hudba a životní styl asociovány s Haute Couture, stejně jako mikina nebo bomber bunda, všeobecně móda ulice – to vše je pro mne velkou inspirací. Moje móda je jako koláž smyslů a emocí, které se mění každou sezónu…

Značku založil váš otec. Jak těžké pokračovat v jeho šlépějích?

Je to vlastně docela jednoduché, protože já pouze následuji jeho odkaz. Můj otec stvořil úžasnou módu pro specifickou generaci. Je úžasné, že se mohu spolehnout na jeho expertízu a znalosti.

Přemýšlíte již nyní o vašem následníkovi?

Právě jsem začal! A mám pocit, že mám před sebou mnoho úkolů k pokoření.

Když pracujete na dané kolekci, kterou část procesu máte nejraději?

Když konečně, po dlouhé a těžké práci, vidím mé šaty oblečené na jedné z mých klientek, když vidím mou módu, jak září na různých společenských akcích nebo jak je cílem fotoaparátů na červených kobercích – toto je moment, který miluji ze všeho nejvíce. V ten okamžik se sen stává skutečností.

Máte nějakého jiného módního tvůrce, kterého obdivujete?

Obdivuji jich tolik – ať už těch z minulosti, nebo ze současnosti – je nemožné vybrat jedno jméno.

Vaše šaty jsou viděny i na červeném koberci. Které z klientek jste nejraději oblékal? A kterou celebritu byste rád oblékal v budoucnosti?

Všechny naše klientky jsou pro nás celebritami. Nicméně, protože miluji svět hudby, bylo by mi velkou ctí obléci třeba Madonnu, Beyonce, Rihanna, Lady Gaga..

Máte svou múzu?

Nic konkrétního, pracuji s různými inspiracemi.

Zodpověděl byste pro Iconiq několik rychlých a stručných otázek? Jak odpočíváte? Vaše oblíbená píseň? Vaše oblíbená barva? Vaše oblíbené město? Vaše oblíbené jídlo? Vaše oblíbená kniha? Vaše oblíbená část dne? Jste spíše ranní ptáče nebo noční sova?

Rád trávím volný čas s přáteli a rodinou. Nemám oblíbenou píseň, mám jich tolik oblíbených…každá barva pro mne něco znamená…v každém městě objevuji něco nového. Pokud jde o jídlo, mám rád jednoduché pokrmy, stejně jako delikatesy. No, a co se knih a čtení týče, miluji historické novely. A jsem stoprocentně ranní ptáče.

Jak vypadá vás klasický den?

Pracuji nepřetržitě, hledám nové materiály, nitě, přemýšlím o nových tvarech. Zjednodušeně řečeno – pracuji a šiji – práce v HAUTE COUTURE ateliéru je velmi náročná.

Prozradíte nám něco o tématu vaší další kolekce?

Nechte se překvapit, brzy uvidíte!

—–

Za čtenáře a celou redakci děkujeme za rozhovor a váš čas.