Začněme rovnou výběrem kadeřníka. Čím je dobré se řídit?

V tomto směru velice dobře fungují doporučení kamarádek a známých. Ne vždy si ale musíte navzájem sednout. A tak, pokud to čas dovolí, doporučuji si k vybranému kadeřníkovi nejprve zajít na foukanou. Tehdy zjistíte, jestli si budete vyhovovat – lidsky i stylem práce. Většina lepších salonů, tedy i ten náš, je o komunikaci a o přístupu ke klientovi. Nejen noví zákazníci by se měli cítit uvolnění, v klidu a odcházet spokojení a krásní. Kvalitního kadeřníka totiž zajímá klient jako takový a snaží se pro něj vymyslet to nejlepší.

V čem je podle vás ta největší výhoda, nechat se před společenskou akcí učesat od kadeřníka?

Dříve bývalo normální, že naše babičky chodily jednou týdně ke kadeřníkovi, ať už na foukanou nebo na nějaký výčes. Většinou s tím celý týden vydržely a pak šly znova. V dnešní době jsou lidé bohužel naladění jinak. Myjou si vlasy sami doma a nejsou ani zvyklí si je sami dále upravovat. Ke kadeřníkovi vyrazí jednou za měsíc, někdo jednou za čtvrt roku a víc tomu nedají. Podle mě ale není na škodu si občas nějaký den nebo týden zpříjemnit tím, že si zajdete na foukanou, která od kadeřníka vydrží klidně i tři dny. Stejně jako se chodí na kosmetiku, masáže nebo cvičit, mělo by pečovat o vlasy. Je totiž dost velký rozdíl v tom, co může kadeřník nabídnout, než co člověk zvládne svépomocí.

Co máte konkrétně namysli?

Kadeřník zná trendy, různé triky, ví, jak pracovat s konkrétní kvalitou vlasů a co na ně použít. I obyčejnému culíku dokážeme dát přidanou hodnotu – vpleteme copánek, vytupírujeme temeno hlavy do rockového styl, vyčešeme ohon perfektně dohladka… Navíc je to pro ženu, která buď nemá tu zručnost anebo trpělivost, mnohem jednodušší, rychlejší a hlavně jistější řešení. Občas samozřejmě žasnu a smekám před tím, co jsou dámy schopné si samy učesat. Ale musí za tím být hodiny tréningu, na což nemá každý čas nebo právě onu trpělivost.

Co se momentálně na takové příležitosti nejvíce češe?

Rozhodně se upustilo od přezdobených, hladkých drdolů s rozpuštěnými kudrlinkami okolo obličeje, které bývají bohužel ještě stále k vidění na plesech nebo svatbách… Nejlepší inspirací mohou být Oscaři, ceny Grammy a podobné události, kde holywoodské hvězdy sice mívají vyčesané vlasy, ale jejich účesy působí vždy velmi jednoduše, přirozeně a ležérně. Tohle je podle mě nejvíc trendy. Paradoxně je to také nejtěžší na učesání! Je to o tréningu, ale i o zákaznici. Starší klientela je totiž pořád zvyklá na uhlazenost. Ta ovšem ve finále přidává roky a působí usedle.

Lada Firchová

Lada Firchová

Je vhodné přijít na výčes s čerstvě umytými vlasy?

S den umytými vlasy se pracuje většinou lépe, ale není žádný problém umýt je na místě, vyfoukat a pak už rovnou tvarovat do požadovaného účesu. Předpříprava vlasů je pochopitelně taky moc důležitá.

Jak dlouho takový výčes kadeřníkovi zhruba trvá?

To je různé, záleží na požadavcích. Pokud se jedná o účes na ples, večírek a podobně, kdy se předem nedělá zkouška jako u svatby, a já klientku vidím poprvé, může to trvat klidně až hodinu. Potřebuju zjistit představu, jak vlasy drží, jakou mají kvalitu atp. Já osobně velmi vítám, když si zákaznice přinese ukázky účesů v časopisech, v telefonu. Takto se totiž obě strany nejlépe pochopí.

A co říkáte na ozdoby?

Já mám hodně ráda šátky, korunky, sponky. Ale rozhoduje samozřejmě celkový dojem, protože nevhodně zvolenou ozdobou se toho dá dost pokazit a naopak.

Jakmile zákazníci přicházejí při další příležitosti znova, snažíte se pokaždé o jiný styl nebo se držíte osvědčených postupů?

Mí klienti jsou naštěstí zvyklí odcházet s účesy. Snažím se jim tedy nabízet více různých variant, ať už copánky, vlny či polosepnuté drdoly. Zároveň se je snažím naučit si s vlasy hrát a nosit je v určitém stylu. A musím říct, že to skvěle funguje! Znám jejich vlasy, styl oblékání, vím, co jsou za osobnosti, co jim vyhovuje. Takže si prostě pokaždé dáme malý tréning, během kterého dámy naučím, jak si udělat například dva základní, klidně úplně jednoduché účesy. On totiž často bývá problém i s těmi…

Jak vidíte, návštěva kadeřníka nemusí být nutné zlo. Pokud si dobře vyberete, budete se cítit nejen krásná, ale můžete si tak i jednoduše zpříjemnit den.

Foto: Archiv firem