Kabelky s příběhem, to je značka Dara bags

/ Redakce

Máme rádi české značky. O to víc, když za nimi stojí zajímavý příběh, poctivost a píle, která tvůrce vede cestou jejich vysněných cílů. Představujeme vám českou značku Dara bags, která je mladá, barevná a za několik málo let své existence se rozrostla v početnou rodinu nabízející kvalitní, ručně šité kabelky, peněženky a pásky.

S majitelkou značky Dara bags Darinou Hubáčkovou, jsem se sešla v jejím prvním pražském, nově otevřeném obchodě, abychom si popovídaly o jejích začátcích,  plánech do budoucna a lásce ke kabelkám.

Kdy a jak značka Dara bags vznikla?

Značka Dara bags vznikla v roce 2008 doslova na „zelené louce“.  Přesněji řečeno na stole v kuchyni, když jsem v době svého těhotenství vytáhla šicí stroj a ušila první „darabagsku“. Sama, podle vlastního návrhu, vlastními silami. Vystudovala jsem oděvní průmyslovku, s důrazem na kreativní tvorbu, a tak kabelky byly jen logickým vyústěním mých tehdejších plánů a přání.

Měla jste tehdy tušení, že se Vaše značka takhle rozroste?

Přiznám se, že o takovém růstu se mi v počátcích ani nesnilo. Značka Dara bags prošla postupným vývojem, veškeré kroky na sebe logicky navazovaly.  Neřekla jsem si: „Tak a teď založím značku, lidi začnou nakupovat kabelky a do týdne budu mít prosperující firmu.“  Jednalo se o složitý proces, který v podstatě stále pokračuje. Spousta lidí dnes si myslí, že stačí mít nápad /a to třeba i jen někde okoukaný/ a úspěch se dostaví hned a tak nějak sám, bez práce. Za Dara bags stojí spousta dřiny a tvrdé osobní disciplíny.

Jak vlastně funguje Dara bags, kolik lidí se podílí na výrobě a samotné tvorbě?

Na začátku procesu je nový střih. Střihy vymýšlím vždy sama. Nový střih vzniká z aktuální potřeby mé, nebo mých známých, či zákaznic. Prvotní myšlenku přenesu na papír a rozhodnu se, z jakého materiálu budeme šít. Společně se zkušenou švadlenou pak ušijeme zkušební vzorek a vychytáme případné mouchy. Vzorek se nějakou dobu testuje nošením a odstraňují se poslední nedokonalosti. Poté se barevně nakombinuje základní řada nové kolekce, která se postupně šije a zároveň se domýšlí další kousky. Hotové kabelky sama fotím a teprve potom se dostávají k zákaznicím – a to jak prostřednictvím eshopu, tak přímo v naší nově otevřené pražské pobočce.

Jaké používáte nejčastěji materiály, z čeho se kabelky vyrábí?

Materiály vybírám zásadně sama, a to jak z domácí, tak zahraniční produkce. Pro své zákaznice chci skutečně jen to nejlepší, protože si zakládám na tom, aby všechny kabelky nesoucí logo Dara bags byly opravdu perfektní a nerozpadly se po několikerém nošení tak, jako tomu u mnoha na trhu běžně dostupných tašek nezřídka bývá.  Šijeme převážně z kvalitních čalounických koženek, kožené výrobky pochází z pravé hovězí štípenky.  Látkové tašky jsou vyrobeny z vysoce gramážní bavlny a jejich barva nebledne. Také ostatní komponenty volím velmi uváženě s přihlednutím k jejich maximální kvalitě.

Kde se můžeme na Vaše kabelky podívat a kde všude se dají koupit?

Primárně můžete naše kabelky nalézt na našem eshopu www.darabags.com a také na našem prodejním místě na fler.cz www.fler.cz/dara-bags, či www.fler.cz/dara-bags-exclusive

Živé střetnutí s kabelkami Dara bags doporučujeme v našem pražském obchodě na Andělu (Lidická 35, Praha 5), nebo v našem ostravském ateliéru (Zengrova 33, Ostrava). Na obou místech si lze tašky nejen ohmatat, ale také si podle vzorníků sestavit kabelku zcela podle vlastních představ. Barevně si můžete nakombinovat kompletně vše, včetně barvy zipů a podšívek. V Praze vám pomůže náš milý prodavač Pavel a v Ostravě se vám budu věnovat přímo já.

Kabelky Dara bags mají moc hezké a zajímavé názvy, kde berete inspiraci? Nejen pro názvy, ale i pro samotné druhy, střihy a jejich barvy?

Jak už jsem řekla, nové typy tašek vymýšlím vždy sama a každý střih vznikne podle toho, jakou kabelku já, nebo někdo v mém blízkém okolí zrovna potřebujeme.  Největší inspirací mi tudíž je sám život. Barevně kabelky kombinujeme společně s mou kamarádkou Radkou Legerskou, máme velmi podobné barevné cítění, takže se výborně doplňujeme a lišíme se pouze v drobných barevných nuancích. Veškeré Dara bags texty jsou také Radčina práce. Při pojmenování tašek se inspiruje většinou tvarem tašky, případně její barvou, nebo způsobem využití, ke kterému je kabelka určena. Potrpí si na slovní hříčky a vůbec si celkově zakládá na veškerých slovních i textových spojeních. Je to taková cizelérka slova – doslova. Texty, které každou linii kabelek provází, vycházejí z jejího aktuálního životního pocitu. Lze v nich vysledovat, čím zrovna žije. Podobně ke každé kolekci vybíráme písně, jež jednotlivé kolekce charakterizují.  Momentální pocit a celkový dojem z nového typu tašky představují hlavní klíč k hudebnímu výběru. 

Na co nového se můžeme u Vaší značky na podzim těšit?

Stále chystám něco nového, takže i kolekce Podzim/ Zima 2012 nabírá konkrétní tvary. Barevně se nejvíce soustředíme na světle modrou, béžovou, chladné odstíny šedé. Také došíváme barevnou retro kolekci v pastelových tónech – tlumená žlutá, světle růžová, mentolová. Střihově přinášíme novinku Moony Loony ve třech velikostech:  Travel, Big a Mini.  Každá je střihovým provedením trochu odlišná, všechny je však spojuje stejný styl a nezaměnitelný design Dara bags.

Pro zákaznice se smyslem pro humor a s hloubavými sklony jsme připravili známou Darianu v žertovné limitované edici Dariana Scrabble.

V naší nabídce se také objevuje třetí linie peněženek, na žádost našich zákaznic jsme vyvinuli menší typ i pro malé kabelky. V neposlední řadě chystáme také další typ kabelek z pravé kůže. V Dara bags se prostě nikdy nelelkuje.

Plánujete také například dětskou kolekci? Malé holčičky by určitě nadšeně zajásaly, kdyby měly svoji vlastní kabeličku Dara bags…

V současné době máme v nabídce dva typy dětských kabelek. Na přání jedné maminky jsme vyrobili menší podobu kabelky Dariana – Dariana mini. Také některé z tašek Sweet Angel Bell Mini zaujmou děti svými veselými vzory. Takže si u nás  malé holčičky jistě vyberou.

Kolik kabelek Dara bags vlastníte Vy osobně?

To je zapeklitá otázka. Svých kabelek mám nepočítaně, vlastně jiné ani nenosím. Když se mi nějaká líbí a zjistím, „že by mi šla“, jak s oblibou říkáme, tak ji prostě nutně potřebuji.  Po dobu nějakého období však nosím vždy jen jednu kabelku, jsem chaotik a střídání kabelek by můj chaos povýšilo na cosi neřešitelného J Nyní nosím malý, leskle modrý zvoneček (Sweet Angel Bell Mini), předtím jsem dlouho byla věrná typu Piano. Často využívám cestovní tašku (BTW On The Road Big), do které se člověk klidně sbalí i na desetidenní dovolenou a nic mu nechybí.

A jakou kabelku máte nejraději?

Srdeční záležitostí jsou pro mě tašky, které mají nějakou zvláštní designovou vychytávku. Například kabelky typu Bubble nebo Dariana. Mimochodem Dariana je historicky první kabelkou, kterou jsem kdysi dávno sama ušila z koženky.

Co ve volném čase, pokud Vám nějaký zbyde,  co Vás baví?

Volného času pravda moc nemám, ale když už nějaký zbyde, trávím ho většinou aktivně.  Miluji hory a moře. Nejčastěji jezdím do beskydských Malenovic, kde čerpám sílu na další život ve městě, relaxuji a čistím si hlavu.  Odpočinkový čas trávím se svou rodinou,  především se svým téměř čtyřletým synem Šimonkem. Ráda si také vyjdu ven s kamarádkami, znáte to, odpoledne nákupy a kafíčko a večer třeba nějaký osvěžující drink.  Ale tuhle zábavu si dopřávám spíše výjimečně – není čas. Největším koníčkem stále zůstává má práce, Dara bags, tudíž se můj volný a pracovní čas zcela přirozeně prolínají.

Kam byste se ráda se svoji značkou v budoucnu dostala?

Kam bych se chtěla dostat? Přece do Paříže, do Milána, do New Yorku, na stránky prestižních módních časopisů. Člověk si nemá klást malé cíle. Protože jakkoli jsou ty velké úsměvné, nejsou nedosažitelné, a proto budu dál dělat svou práci poctivě, s láskou, s důrazem na kvalitní provedení , nadčasový design a maximální funkčnost.

Děkuji za rozhovor.

 

Foto:archiv značky Dara bags

0 Comments

    Leave a Comment