Lenka Kohoutová: Pro Cockerel je zásadní barva

/ Redakce

„Věnuji se oděvu od střední školy, víceméně bez přestávek. Zkusila jsem si divadelní kostým, průmyslovou výrobu, studiovou tvorbu a teď mám chuť se věnovat „kohoutím limitkám. Takže proč jsem se stala návrhářkou, Vám asi nepovím, ale podle všeho to byla dobrá volba, protože mě to baví už víc jak 15 let,.“ říká o sobě Lenka Kohoutová, vítězka poslední verze módní akce Grace´n´Glamour.

Lenka Kohoutová studovala na UMPRUM  obor Oděvní výtvarnictví a pracovala pro několik módních značek. Momentálně asistuje Pavlu Ivančicovi v Ateliéru módní tvorby, taktéž na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, a kromě toho tvoří i pod vlastní značkou Cockerel.

Na prvním jarním Designblok Premier Fashion Week 2013 vynikla její kolekcí barevností a příjemnou nositelností. Zřejmě tak okouzlila i porotu prodejní akce Grace´n´Glamour, která Lenku zvolila jako nejlepší návrhářku ze všech zúčastněných.

Z čeho vychází název vaší značky Cockerel?

Název Cockerel neboli Kohout je spojením mladosti, barevnosti, temperamentu a rodinné tradice.

Vaše první kolekce SS 2013 pracuje částečně i s produktovým designem. Mohla byste nějak popsat onu celkovou myšlenku?

Nejenom první kolekce, ale i ty další pracují s produktem jako součástí outfitu. Tvoří doplněk, který může a nemusí být funkční. V každém případě je jeho vizuálním doprovodem a součástí konceptu celé kolekce. Často oděv podporuje svým charakterem materiálu, barvou, funkcí nebo jen absurdním spojením obojího.

Řada je celkem dost barevná a velmi ženská. Dá se tak charakterizovat celá vaše tvorba nebo od vás můžeme čekat i jiný styl?

Mluvit o stylu je zatím myslím předčasné, ale zásadní je pro Cockerel barva. Kohout vychází ze tří barev modré, červené, žluté a je doplněn černou a bílou. Těchto pět základních barev bude pojítkem všech chystaných kolekcí.

Kolekci SS 2013 jste nejdříve prezentovala formou výstavy v galerii DOX. Proč jste nezvolila rovnou módní přehlídku?

Forma výstavy je mi bližší a příjemnější. Máte čas doladit všechny detaily a zároveň instalací snáz vysvětlíte koncept a záměr. Souvisí to asi také s produktem jako součástí mé tvorby. Vlastně i oděv chápu jako produkt, který je třeba vystavit a odprezentovat. Pravda je, že to chce víc fantazie než vidět kolekci na přehlídkovém mole.

Pak tedy módní přehlídka přišla, společně s Jindrou Jansovou jste sdílela jeden úsek prvního jarního Designblok Premier Fashion Week 2013. V Česku máme ale takových platforem víc, existuje nějaký konkrétní důvod, proč jste si vybrala právě Designblok? Uvidíme vaši kolekci i v rámci podzimního „Premieru“?

Ano máme tu několik módních akcí, jen se bojím, že veřejnost se v nich přestává orientovat. Za sebe si myslím, že konkurence je zdravá, a tak brzy uvidíme, jak se veletrhy vytříbí. Designblok jsem si nevybrala proto, že bych ostatním platformám fandila méně, ale vzhledem k mým sympatiím k designu a instalacím, byla moje volba jasná. Na podzim se s Kohoutem chystám opět zúčastnit.

Před pár týdny vás odborná porota zvolila jako nejlepší návrhářku akce Grace´n´Glamour. Jak se na toto ocenění díváte? V čem si myslíte, že tkví váš úspěch?

Ocenění Grace´n´Glamour je příjemné, stejně jako každá pochvala Vaší práce. Dodá Vám chuť pracovat a neztrácet iluze, že jste se vydal správnou cestou.

Nepracujete jen pro vlastní značku, také děláte asistentku Pavlu Ivančicovi v Ateliéru módní tvorby na pražské UMPRUM. Jak jste se k této práci dostala? Bylo to vyloženě z vaší iniciativy?

Pavel mě sám oslovil, jsme dlouholetí přátelé, hlavně proto, abych zúročila a předala studentům zkušenosti z průmyslové výroby, které se věnuji skoro 10let.

V ateliéru pracujete se studenty, kteří hodně a rádi experimentují. Vaše kolekce je naopak velmi nositelná. Nechybí vám v tvorbě pro vlastní značku ona bezstarostnost a neřízená kreativita?

Popravdě těch nenositelných už jsem vyprodukovala několik, teď bych naopak ráda, kdyby moje kolekce někdo nosil J. Jinak si nemyslím, že kreativita souvisí s tím, jestli je kolekce nositelná nebo ne.

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Objevíte se v rámci dalšího ročníku Grace´n´Glamour?

S Cockerelem pracuji na kolekci Podzim/Zima 2013/14, která bude uvedena na říjnovém Designbloku. Pomalu připravuji Jaro/Léto 2014. V září jedeme se studiem Qubus na veletrh interiérového designu Maison&Objet do Paříže a v říjnu začíná nový školní rok. Takže můj plán je, už si nic dalšího neplánovat.

Foto: Grace´n ´Glamour, Archiv návrhářky