Strach ze zubaře však často zvítězí a naše zuby trpí. Jak moc lidé o svůj chrup dbají a kdy je načase brát péči vážně? Jak pečovat o dětský chrup? A jaké  zákroky vylepšující vzhled zubů lidé požadují nejčastěji? Na všechny tyto otázky jsem se zeptala  Doc. MUDr. Marie Bartoňové, CSc. Stomatoložky, která absolvovala 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze v r.1978, kde také řadu let pracovala. Specializovala se na protetickou stomatologii a v tomto oboru se zaměřila na protetickou léčbu vrozených vad. Řadu let spolupracovala s Centrem pro léčbu rozštěpových vad pod AVČR a této problematice se kromě klasické péče věnuje doposud. Je aktivním členem Evropské protetické asociace, kterou byla uznána za specialistu v protetické stomatologii s celoevropskou platností. Od založení České společnosti protetické stomatologie je jejím aktivním členem a pracuje i v redakční radě časopisu LKS. Již desítky let vychovává studenty v oboru stomatologie na mateřské fakultě, kde vystudovala.

První otázka směřuje do doby před listopadem 1989, kdy byly kontroly dětských zubů dvakrát za rok povinné a často měli zubní lékaři ordinace přímo ve školách. Dnes už tato povinnost není. Zhoršil se tím stav dětských zubů?

I v dnešní době jsou školy , které   zajišťují pro děti pravidelné kontroly u zubního lékaře, ale není jich příliš, a tak péče o dětský chrup spadá  plně  do zodpovědnosti rodičů.

A jak na tom dnešní rodiče jsou? Dbají na kontroly svých dětí či nikoli?

Není možné prohlásit, že pravidelné kontroly dětí u zubního lékař zajistí dětem zdraví zubů a nahradí každodenní péči. V dřívější době nebylo tolik nástrah na dětský chrup, jako je dnes. Široký výběr sladkých limonád, přehršel sladkostí…to vše je dnes velký problém. Je pravdou, že mnozí rodiče, o jejichž chrup pečovali školní lékaři, si neuvědomují, že o chrup jejich děti již musí pečovat sami. To, co rodiče v dětství zanedbají, s tím se jejich děti budou potýkat v dospělosti. Je smutné, že se kvalita dětského chrupu významně zhoršila. V minulé době bylo raritou dítě s celkovou ztrátou chrupu. Dnes jejich počet znatelně stoupá. Veliký vliv na zdravý chrup má i kojení, které je dnešními matkami hojně zastáváno, ale i v tomto směru platí, že všeho moc škodí. Ve chvíli, kdy dítěti vyroste první zub, tehdy by se měla zahájit pravidelná péče o ústní hygienu, kojení by bylo vhodné značně omezit a noční kojení dokonce zcela vynechat. Zásady péče o chrup dítěte a první informace o preventivním chování by si měla matka osvojit již během těhotenství. V našem zařízení dostávají maminky stručné zásady péče o první zoubky a o preventivních krocích i o první návštěvě u zubního lékaře v tištěné podobě při pravidelných těhotenských prohlídkách.

K dětem nerozlučně patří rovnátka, ale i to je v dnešní době přežitek a na ulicích můžeme potkat i dámu v letech, které se třpytí rovnátka v ústech. Jak to tedy s těmi rovnátky je. Kdy by je dítě mělo dostat nejdříve a kdy je naopak nejzazší věk, kdy se rovnátka dají ještě doporučit?

Rovnátka se dětem ordinují v různých etapách vývoje chrupu a čelistí. Poruchy růstu čelistí a narušení jejich vzájemných vztahů se začínají upravovat již v dočasném chrupu a pokračují i v období výměny zoubků a končí v době, kdy se prořezají všechny druhé zuby. Drobné vady v postavení jednotlivých zubů a nebo celých skupin zubů se upravují až po prořezání stálých zubů. Ale existují i výjimky. Rovnátka neslouží jen k uspořádání zubů v zubním oblouku a k dosažení jeho maximální estetiky. Rovnátka může stomatolog doporučit i seniorovi. Zkrátka dokud je co rovnat, tak to v dnešní době lze. Podmínkou je zdravý závěsný aparát zubů – parodont. Srovnání zubů umožní udržovat lepší hygienu,tím sníží riziko vzniku kazu, upraví postavení zubů a tím umožní protetické ošetření, kterému bránil jejich sklon či výstup nad průběh tzv. žvýkací roviny. Je ale důležité upozornit, že od 18 let pojišťovny na rovnátka nijak nepřispívají a pacient je nucen si vše hradit sám v plné výši.

Jak se změnil postoj lidí v dnešní době vůči svému chrupu? Vnímají ho i jako součást svého vzhledu? Přijdou k vám i čistě z důvodu vylepšení vzhledu než k  vyřešení urgentní bolesti?

Lidé si začínají svého chrupu vážit a uvědomují si, že je to něco, co jim příroda nadělila na počátku života zcela zdarma. Dříve si lidé vážili paradoxně jen těch zubů, které si sami zaplatili, například zubních implantátů. Jistě k tomu přispívá fakt, že zubní  zákroky i zubní  náhrady jsou velice nákladnou záležitostí. A tak lidé v době, kdy už tyto věci nehradí pojišťovna, k nim přistupují mnohem zodpovědněji, protože samotná prevence vyjde o mnoho  levněji a je bezbolestná.

Který ze zákroků vylepšující vzhled zubů lidé požadují nejčastěji?

Pacienti požadují nejčastěji srovnání zubů. Naprosto symetrický chrup je  obvyklým přáním . Dokonce za námi lidé chodí i s fotografiemi svých idolů a požadují shodný úsměv. A samozřejmě k perfektní symetrii požadují i  zesvětlení barevného tónu svých zubů.

Jak je známo z médií, často to celebrity s bělením zubů přeženou a vím,  že mezi vámi se používá rčení, že „nejdříve jdou zuby a poté ona osoba“. Snažíte se s pacienty komunikovat o míře bělení o barvě jejich zubů?   Jsou ochotni dát na váš názor a usměrnit často své požadavky?

Jsou lidé, kteří si dají  poradit a jde jim o přirozený vzhled po ošetření  , a jsou lidé, které zkrátka nepřesvědčíte za žádných okolností. Tací však musí hledat štěstí jinde, protože ne každý stomatolog se pod určitou práci podepíše. Nelze udělat něco, co naši práci spíše zostudí, než přiláká nové klienty, kteří nám přeci musí od počátku důvěřovat. Zuby našich pacientů jsou i naší vizitkou a  dobrý stomatolog  se pod tzv. „sanitární keramiku“ podepsat nechce.

Máte i případy, kdy pacient chce zcela vyměnit svůj chrup? To znamená, že chce i zdravé zuby vytrhnout a nahradit je implantáty ?

Ano, i takové případy máme. S takovými pacienty vždy dlouze diskutujeme a snažíme se je přesvědčit, že vlastní zuby jsou vlastní zuby.  Tím ale v  žádném případě  nechci říci, že implantáty zavrhujeme. Právě naopak. Implantáty jsou kvalitní náhradou  zubů , která by měla přijít na řadu v situacích kdy zub nebo zuby již není možné zachránit.

Snese implantát každý pacient? Přeci jen je to umělá věc vkládána do dásní?

Implantáty nahrazují přirozené zuby k jejichž ztrátě došlo úrazem , kazem a následnými komplikacemi, nebo se některé stálé zuby nezaložily a funkčně i esteticky tento stav člověka hendikepuje. Přirozené zuby mají kořeny a ty jsou zakotveny v kosti čelisti, tedy i implantáty, mají -li odolávat značným silám při žvýkání, nahrazují především ztracené kořeny a jsou rovněž zakotveny v kosti, nikoli v dásni. Jsou případy, kdy z nejrůznějších důvodů, ačkoli postup zavedení implantátu i jeho využití je v souladu s pravidly tohoto způsobu ošetření, tělo implantát odmítá a ten se vyloučí.

Jak se poté taková věc řeší?

To záleží na počtu chybějících zubů v čelisti. Jde–li o celkovou bezzubost, to je snad nejobtížnější stav, zhotoví se celkové náhrady, kterými však většina pacientů nemůže vzhledem k chybění kvalitního profilu kostěného podkladu ukousnout, ale dokáže s nimi celkem slušně potravu rozžvýkat. Zhotovit kvalitní funkční celkové náhrady je velice obtížné a nelze vždy k tomuto účelu užít jeden pracovní postup, který zdravotní pojišťovny vypsaly jako plně hrazené ošetření. Postupů ke zhotovení celkových zubních náhrad je mnoho a vždy je nutné uvážit, který povede k optimálnímu výsledku.

Paní docentka nám prozradila ještě řadu mimořádných informací a my se s vámi chceme o ně podělit, a tak zítra najdete na Iconiq.cz pokračování rozhovoru, který mě osobně přinesl mnoho nového a věřím, že přinese i vám.

Doc. MUDr. Marie Bartoňová, CSc.

Foto: J&B Medic