Odvážný začátek s kolekcí na zimu 2012 oceněný nominací na cenu Czech Grand Design, umírněné pokračování řadou na letošní jaro a léto, naznačený pre-fall a nyní hranice posouvající kolekce vycházející z rozporu chaosu a řádu na aktuální zimu, která nakonec získala nominaci na Cenu šéfredaktorů. Taková je přibližně linka dua PBL Prague, marketingové specialistky, majitelky obchodů s českou módou a módní aktivistky Kataríny Král a zkušeného návrháře Pavla Brejchy, který dříve studoval a pracoval ve Francii, v Čechách pak tvořil pro značku Oldschool.

Filosofie PBL Prague je jednoduchá – dvojice se nesnaží za každou cenu ohromit. Nabízí příjemnou, poutavou a lokální alternativu pro ženy, které se rády oblékají i potřebují “stejnokroj” do práce. Přestože Katarína pochází z prostředí byznysu a Pavel z čiré kreativity, vždy upozorňují na to, že výsledky plynou ze vzájemného tvůrčího dialogu.

Zda bude nová kolekce PBL Prague vypadat stejně dobře i mimo molo jsme se byli přesvědčit společně s bloggerkou Adélou Mazánkovou v nedávno otevřeném butiku Czech Labels & Friends.

 

IMG_1994

 

Právě jsme fotili vaši zatím poslední kolekci na podzim/zimu 2013, což je vaše třetí kolekce v pořadí. Jak se za tu dobu vyvinula vaše tvorba?

Katarína a Pavel: Myslíme, že jsme odvážnější, ochotní více experimentovat a poslouchat vlastní pocity a představy. Zažili jsme zajímavý start, máme velkou zkušenost a také jsme se velmi ovlivnili navzájem. Stále se však soustředíme na konkrétní skupinu žen, kterou chceme oblékat, a esteticky posouvat hranice toho, co se u nás považuje za “nositelné”. 

Oba dva za sebou máte už celkem dlouhou část života, kdy jste pracovali samostatně nebo v jiném týmu. Jak jste vlastně skončili spolu?

Katarína a Pavel: To byla náhoda. Začali jsme spolupracovat na jiném projektu a zjistili jsme, že máme spoustu společného a zároveň se dokážeme dobře doplňovat. 

S čím při spolupráci nejvíce bojujete a co naopak považujete za největší výhodu?

Katarína: Největší problém u nás je vlastnictví. Vznik kolekce je kontinuální proces a na jeho konci už těžko rozeznáváme vstupy a individuální projevy. Naopak největším přínosem je heterogenita vnímání věcí, různá zázemí, chuť se vždy někam posunout, hledat smysl a přesah v tom, co tvoříme.

Pavel: Myslím si, že nemáme “problémy”. Máme přátelsky pracovní vztah, ke kterému patří shody i neshody. Podle mě jsou výhodou naše odlišné zkušenosti. 

Kataríno, ty jsi před založením vlastní značky a spuštěním dalších projektů pracovala pro konfekční řetězec. Co sis z toho odnesla?

Katarína: Je to obrovský systém pravidel a principů, kde se člověk hodně naučí, ale kde zároveň zjistí, že nic nevytváří – naopak podporuje principy nadspotřeby a nešetrného zacházení se zdroji. Nejhorší je pocit, že vaše kreativita a chuť tvořit končí tam, kde končí ochota akcionáře. A ten nemusí nikomu nic vysvětlovat. 

 

IMG_2007

 

Často spolu mluvíme o obnově českého módního průmyslu, o udržitelné módě, lokální výrobě…  Kde nakupujete materiály?

Katarína a Pavel: Nakupujeme v Čechách, od distributorů, kteří mají kontakty na kvalitní evropské materiály. Samozřejmě bavlnu nebo viskózu můžeme dovést i z Turecka. Ale třeba kůži už ne. Pokud už ji používáme, musí být výhradně z lokálních, českých nebo slovenských zdrojů. 

Katarína navíc spoluvlastní dva butiky v Praze. Jaká je typická česká zákaznice? Shoduje se s ženou, pro kterou navrhujete v rámci značky PBL Prague?

Katarína: Průnik tam určitě je. Naše obchody mají ale o dost větší záběr, takže se často stane, že některé modely jsou vyprodané do tří týdnů a jiné “stojí” i dva měsíce. Myslím, že jsme stále na začátku, a k širšímu “auditoriu” hledáme stále cestu. Ale to nás na tom také velmi baví…

 

IMG_2139

 

Často se stává, že klientkám přizpůsobujete již ušité modely? Chtějí, abyste zasáhli do střihu nebo do aplikací?

Katarína: Myslím, že ani ne. Výjimečně pracujeme na zakázku. Ale je pravda, že jsme oba v kontaktu se zákaznicemi, takže možná přirozeně a podvědomě pracujeme už od začátku s poznatky, které se k nám dostali během uplynulých let. 

Pavel: Záleží na zakázce a typu zákaznice, její představě… Vždy je to dialog.

Spekuluje se o tom, že Praha opět zažije jarní Fashion Weeky. Zúčastníte se jich nebo kdy uvidíme novou kolekci? Máte představu, jaká bude?

Katarína a Pavel: Máme teď takové období vzájemného oddechu. Pracujeme na samostatných projektech, radíme se spolu, ovlivňujeme se, ale společná tvorba má malou přestávku. Každý z nás už má představu, kam by se měla značka dále vyvíjet, takže hledáme průniky a život ukáže, kam se dostaneme. Ve dvojici je vzájemná diskuze, která předchází tvorbě, vždy velkým zdrojem energie. Je to tedy přirozená fáze před tím, než zase něco vznikne. 

Děkujeme Kataríně Král, Pavlu Brejchovi, obchodu Czech Labels & Friends, Zuzaně Drachovské a Adéle Mazánkové.

Foto: Zuzana Drachovská
Prostory: Czech Labels & Friends
Modelka: Adéla Mazánková / www.inadequatecliche.net/
Modely: Oblečení – PBL PRAGUE / Boty – Zuzana Serbák, lodičky Melissa