Kdy a jak vzniklo klenotnictví Richard Collection?

První myšlenka vznikla již před 35 lety, když jsem pracoval v naší rodinné firmě, která se zabývala právě výrobou šperků. Následně jsem se svou ženou Ivanou založil v roce 1999 značku Richard Collection. První butik jsme otevřeli hned rok poté v Zimbabwe v jižní Africe, kde převážně žijeme. Začátky byly těžké, ale díky usilovné práci a popularitě, které si naše šperky získaly, jsme mohli v roce 2008 otevřít další butik v Lusace v Zambii. Naše děti, které se na řízení firmy a jejím chodu aktivně podílí, nyní představují již pátou generaci zlatníků.

Richars Summerfield se svým synem Olivierem

Richars Summerfield se svým synem Olivierem

Podílíte se na designu šperků nebo máte vlastní návrháře?

Všechny naše šperky navrhuji já nebo někdo z členů rodiny. Jedná se o zakázkovou výrobu, přímo na míru našim klientům. Každý šperk je tak originál, který nosí pouze jedna osoba na světě.

Kde čerpáte inspiraci?

Denně jsme obklopeni nespočetným množstvím inspirace, která přichází především z bohaté africké přírody. Ať se jedná o petrobarevnou floru či divokou a tajemnou faunu, Afrika je země, která inspirací přímo překypuje.

IMG-20120325-00124

Je nějaký šperk, na který jste zejména pyšní?

Jsem pyšný na všechny naše šperky, každému z nich, již od samotného návrhu po precizní zpracování, věnujeme pozornost v každém detailu. Nicméně šperk, který musím zmínit, je prsten z bílého zlata „The Eye of the ocean”, pojmenovaný monackou princeznou Charlene. Ve středu prstenu je zasazen masivní tanzanit o váze 39.17 karátu, obklopený černými diamanty o váze 1,41 karátu a kulatě broušenými diamanty o váze 7.37 karátu.

13

Prsten z bílého zlata „The Eye of the ocean”

 

Jakým způsobem si vybíráte drahé kameny, které používáte ve špercích?

Využíváme především přírodní naleziště zde v Africe, ale se ženou také intenzivně cestujeme, abychom vybrali vždy unikátní a kvalitní drahokamy a perly z bezkonfliktních zdrojů.

Kdy přišlo rozhodnutí otevřít si vlastní butik v Praze? Čím je pro vás tato destinace vyjímečná?

Já sám jsem se narodil již v Zimbabwe, ale moje žena Ivana je Češka. Otevřít pobočku v Praze bylo tedy přirozeným vývojem, protože nás k České republice pojí velmi osobní pouto. Náš butik v Obecním domě, který jsme otevřeli minulé léto, vede náš nejmladší syn Olivier v duchu rodinné tradice.

Interiér pražského butiku Richard Collection

Interiér pražského butiku Richard Collection

Foto: Archiv Richard Collection, Kamila Písaříková