Setkat jste se s touto sympatickou drobnou blondýnkou mohli například na jarním Pop-up shopu v Galerii Křehký, který se konal v rámci Designblok Premiere Fashion Week. Zeptala jsem se Věry na její tvorbu, připravované novinky a pohled na českou šperkařskou scénu.

Jak byste nám představila vaši tvorbu?

Čím dál víc se můj záměr blíží k vytváření šperků jako rodinné investice, kde drahý kov především podporuje umělecké  vyjádření a jeho nadčasovost. Už dlouho se věnuji tvoření šperků s typickou strukturou sepiové kosti, která už je českým fanouškům dobře známá.

Jak vidíte své zákaznice? Ušly v rámci doby, co tvoříte šperky, nějakou cestu?

Moje klientky to je opravdu celá škála zajímavých žen (a jejich mužů ). Cítím, že mezi námi je nějaká rezonance, že si většinou rozumíme i osobně. Spousta mých zákazníků jsou mi “věrní” téměř od začátků nebo dlouhou dobu. Někdy fakt nevím, co jim nabídnout, protože mají ode mě téměř vše!

Máte nějaký svůj oblíbený kousek, který neprodáte ani za nic?

Vzhledem k tomu, že většina mých šperků jsou maloseriově vyrobené, lze je téměř vždy nahradit. Těžko by se mi prodávaly věci, které jsem udělala ještě na Umprumce. Ty jsou jedinečné hlavně tím, že už se ten čas nikdy nevrátí a není možné a ani by to už nešlo je vytvořit znovu.

Nosíte své šperky?

Já nosím stříbrný prsten Egoist, je to už docela unikát…vůbec  první, který jsem vytvořila. Nosím ho už 12 let a demonstruji na něm zákazníkům, jak moje šperky umí “hezky stárnout”. Pak docela nový prsten Kulička ve žlutém zlatě, ten má fakt velký úspěch a už je nás takový klan žen, které ho nosí. A pak střídám téměř všechny své druhy náušnic.

Kam byste se ráda se svoji značkou dostala, máte nějaký cíl?

Chtěla bych se věnovat hodně také zahraničí.  Ale nechci jen expandovat, spíš být připravená, když nabídky z venku přijdou. A ono se to už začíná dít!

Za posledních několik let se český šperk hodně rozvinul, jak vnímáte vy českou šperkařskou scénu?

V porovnání s rokem 2001, kdy jsem končila VŠUP, se situace  neuvěřitelně změnila. Před těmi 12 lety jsem se uplně bála říct rodičům, že zůstávám doma a zkusím vyrábět šperky…Dnes je takových tvůrců opravdu hodně, co se v pohodě uživí. Jsou tu také velké akce, které umožňují prezentovat svoji tvorbu široké veřejnosti. Ještě to chce větší podporu státu pro prezentaci fenoménu současného českého šperku v zahraničí,  protože si troufám tvrdit, že zdejší scéna je výjimečná a rozhodně má světu co nabídnout.

Máte nějaké své oblíbence mezi českými šperkaři? Vlastníte nějaký jejich šperk?

Vzhledem k tomu, že mám mezi šperkaři hodně kamarádů a také často bártrujeme, mám už docela slušnou sbírku jejich děl. Nosím šperky zcela svobodně a podle nálady a občas se zákazníci trochu i zlobí, že neprezentuji pouze sebe.

Na co nového se od vás můžeme těšit? 

Na tuto otázku stále hodně narážím. Né, že by nevznikaly novinky, ale teď je pro mě například prioritní tvůrčí čin vytvořit koncepci pro představení mé tvorby v zahraničí. Místo rozšiřování bych raději jen “vychytala” ty z již hotových  produktů, které jsou prostě neodolatelné.

Moc děkuji za rozhovor a přeji hodně inspirace ve vaší tvorbě.

Foto: Archiv autorky