Stella McCartney je jméno, které jste jistě mnohokrát zaslechli, a které by vám v žebříčku módních talentů nemělo chybět. Stella se narodila v roce 1972 a je nejmladší ze tří dětí Paula a Lindy McCartney.

Stella a Paul

Stella a Paul

Talent Stelly se projevil velmi brzy. Její absolventská práce na přední designérské škole v Londýně měla takový úspěch, že ji chtěly odkoupit některé značky, jako Browns či Neiman Marcus. Rázem se o Stelle dozvěděla široká veřejnost a zúročila se tak její těžká dřina.

První velkou nabídku na spolupráci dostala od samotného velikána ve světě módy – Karla Lagerfelda a to pouhé dva roky potom, co si založila vlastní studio. Práce Stelly, její sebevědomí i ženskost ji získaly místo hlavní designérky v módním domě Chloé. Spolupráce to byla prospěšná pro obě strany, jelikož značka rázem zaznamenala pozitivní nárůst zákazníků a tedy i financí. V tu chvíli bylo zřejmé, jak velký talent Stella v sobě skrývá.

1622862_10152057008034864_1184768542_n

Zastánkyně zvířecích práv

Náklonnost ke zvířatům, kterou zdědila po matce, potvrdila odmítnutím spolupráce s věhlasnou značkou Gucci, kde měla navrhovat modely z kůže. Po smrti matky se začala aktivně zajímat o práva zvířat pomocí organizace PeTa, kterou její matka za svého života podporovala. Neostýchala se upozornit v roce 1998 během módního týdnu kožešinových výrobků pomocí videa na práva zvířat.

V roce 2001 vytvořila návrhářka vlastní značku s názvem Stella McCartney a ve stejném roce potkala svou lásku Alasdhaira Willise, za kterého se o dva roky později provdala. Na počest své matky si upravila její svatební šaty, ve kterých se Linda v roce 1969 provdala za jednoho ze slavných brouků Paula McCartneyho.

Cara Delevingne a Stella

Cara Delevingne a Stella

Oblíbenkyně světových celebrit

Sotva rok po uveřejnění informace o vlastní značce, přišlo otevření prvního butiku, který byl v New Yorku přímo na Manhattanu. O další rok později přišlo otevření obchodů v Londýně a Los Angeles.

Talent Stelly ocenila například i zpěvačka Madonna, která si nechala navrhnout v roce 2000 šaty k příležitosti jejího velkého dne, či filmové kostýmy pro Gwyneth Paltrow. Stella spolupracovala i s velkou sportovní značkou Adidas na kolekci funkčního prádla, které konzultovala s vrcholovými sportovci. Je jasné, že svou práci bere více než vážně a myslí na konečné spotřebitele i praktičnost nošení.

72641_10151783104944864_273995252_n

Kolekce podzim 2014

Poslední představenou kolekcí Stelly McCartney byla letošní pro podzimní dny. Stella opět vsadila na sexy „podpis“ na svých návrzích a ukázala tak všem, že je móda nejenom krásná ale rovněž pohodlná.

Legíny i kalhoty zaháknuté za paty, extrémně pohodlné boty s vyšší gumovou podrážkou, ve kterých si můžete vyšlápnout kamkoliv, krátké délky sukní, šatů i svetrů. Kolekce inspirovaná sportovním Oxfordem přináší zpět kousek Stelly, který nebyl již delší dobu k vidění.

1476393_10151897794749864_1507082226_n

„Cítili jsme, že od nás zákaznice chce, aby se při pohybu cítila lehce a energicky,“ řekla McCartney v zákulisí. Stella v této kolekci kladla důraz na ruční práci. Zakroucené výšivky byly největší okatou ozdobou, detaily na zapínání a zipech, oversized svetry i jiné povrchové úpravy, jako například shibori technika, v této kolekci rozhodně nechyběly. Stella utočí na nejvyšší příčky v módním světě a není divu. Její lehkost s jakou navrhuje své kolekce jí dodává punc dokonalé návrhářky.

Foto: Archiv firem; Facebook.com