Narodila se v Bruselu. Její matka byla z velmi staré a významné nizozemské rodové šlechty. Není tedy náhoda, že Audrey zaujala celý svět svou vrozenou noblesou. Audrey chtěla být původně primabalerinou. Baletu se věnovala naplno a po získání stipendia na prestižní baletní škole v Londýně se i s matkou do Anglie přestěhovala. Její baletní kariéra však ani nezačala a to díky její tělesné výšce. Nicméně právě při jejích studiích si jí všimli muzikáloví a filmoví producenti a Audrey velmi brzy získala své první malé role.

První zásadní role byla v brodwayské show Gigi, díky které se přestěhovala do USA. Téměř v téže době přišel druhý zásadní zlom v její herecké kariéře, když kývla na nabídku zahrát si v komedii Prázdniny v Římě. Díky této zkušenosti se obratem dostala do hvězdné společnosti a získala nejvyšší ocenění americké filmové akademie. Poté následovaly další filmové trháky jako Sabrina, Snídaně u Tiffanyho, My Fair Lady nebo Robin a Mariana.

Audrey Hepburn disponovala s velmi charakteristickým měkkým hlasem, který mohla zúročit i v několika filmech. Nejen hlasem, ale i svou krásou si získala filmové milovníky, ale i ty módní. Pro mnohé představovala nový typ krásy. Její útlý vzhled často určoval trendy a dodnes zůstává nedostižným symbolem elegance, idolem osobního šarmu, noblesy i charisma, jakož i svérázným prototypem nevšední krásy, inteligence a mimořádné oduševnělosti. Audrey nebyla jen kráskou s hereckým talentem, byla i velmi sečtělá, inteligentní dáma, která plynně hovořila sedmi světovými jazyky. Audrey se stala nedostižným vzorem řady žen po celém světě. Sklonek svého života zasvětila humanitární činnosti pro UNICEF. Cestovala do rozvojových zemí, kde pomáhala hladovějícím dětem. Sama byla matkou dvou synů, kteří jdou v jejích šlépějích a i nadále pokračují v jejím poslání.

Audrey Hepburn se stala celoživotní múzou návrhářského markýze Huberta de Givenchy. “Miloval jsem ji. Padlo jí vše, co jsem ušil,” vzpomínal na ni návrhář. Givenchy navrhl její kostýmy pro filmy Sabrina, Snídaně u Tiffanyho nebo My Fair Lady, takže její největší trháky. Dokonce pro ni vytvořil i jeden ze svých prvních parfémů. Málokdo ví, že i za popularitou balerínek stojí právě tato výjimečná žena, která je v roce 1957 ocenila jako dokonalý doplněk ke zkráceným kalhotám capri.

Audrey Hepburn zemřela na rakovinu právě před dvaceti lety a my ji dodnes ctíme, obdivujeme a snažíme vyrovnat.

Foto: profimedia.cz