České tváře je a v následujících týdnech ještě i bude vidět téměř po celém světě. V Paříži právě běží výstava českých tvůrců, studenti VŠUP se nedávno vrátili z prezentace v New Yorku, v červnu se pak vydáme za Karolínou Juříkovou do Vídně a českými i slovenskými návrháři do Budapešti.

Ve výčtu cestovatelů ale nesmí chybět ani Hana Frišonsová, Petra Ptáčková a Lucie Houdková, které vyjíždí do Maastrichtu na festival FashionClash. Mezi 30. květnem a 9. červnem se v jeho rámci odehrají desítky módních přehlídek i překypující doprovodný program.

Petra Ptáčková jede na nizozemské molo s kolekcí zAhrada, kterou bude v od Prague Fashion Weekendu 2012 rozšířené verzi prezentovat i na brněnském MóDění. „Díky variabilitě je zAhrada dost proměnlivá. Řekneme, že ji můžu prezentovat třikrát, pokaždé bude mít jinou formu a modely vlastně budou působit jako jiné nové kusy. Mohla jsem téma opustit, ale řekla jsem si, že si pohádka Jiřího Trnky, ze které kolekce vychází, zaslouží ještě pořádnou pozornost!“ řekla ke kolekci Petra Ptáčková, studentka oděvu v Paříži.

FashionClash je podle Petry Ptáčkové přátelskou, alternativní akcí, která si zachovává velmi profesionální přístup. „Co se módy týče, vnímám Holandsko jako slušně ´našláplou´zemi. Myslím, že tam umělce dost podporují,“ prohlásila.

Hana Frišonsová, která nebude mít jako Petra Ptáčková přehlídku, ale výstavu, jede maastrichtskému publiku ukázat počátky své nové kolekce. Na holandskou scénu má podobný náhled jako Petra: „FashionClash je hodně progresivní a lepší, než se na něj jet podívat jen tak, je se ho zúčastnit. Těším se na prezentace a setkání s ostatními účastníky. Vždy je to ´nakopávající´, v podstatě skvělá motivace, ale zároveň i deprese,“ odůvodnila svoji volbu Hana Frišonsová.

Absolventka ateliéru K.O.V. na pražské VŠUP a jediná šperkařka mezi dvěma oděvními designérkami, Lucie Houdková, bude své doplňky taktéž prezentovat formou výstavy.

Foto: Archiv návrhářek; Michal Pudelka (fotky Hany Frišonsové)