ÚTERÝ, DEN 1.: PŘÍJEZD A PÁNSKÁ MÓDA

Máme za sebou první den, který začal příletem do Kuala Lumpur.

Na letišti na nás čekal Mercedes, oficiální auto a hlavní sponzor Mercedes Benz Stylo Grand Prix 2013, a dvě dámy, které nám pomohly se zavazadly.  Sice nás to nepřekvapilo, ale ihned jsme zaregistrovali, jaké je v Malajsii vedro – přímo skleník – což nás vzhledem k tomu, co se děje v Praze, mile potěšilo a s radostí jsme si otírali pot z čela.

Ve velmi vkusně a moderně zařízeném hotelu Aloft, kde jsme se následně ubytovali a který nebyl ještě oficiálně otevřený, se konal celý fashion week. Ihned jsme se vydali prozkoumat celé prostředí a už to nám naznačilo, že malajský módní týden bude od toho českého dost rozdílný. Kromě obvyklých stěn na focení se jmény sponzorů byla ve vstupní hale výstava přibližně deseti modelů od pro nás neznámých návrhářů a také oděvy z netextilních materiálů, například drátů či perel. Vypadaly jako experimentální studentské práce na téma recyklace.

Janina Šlemínová, ředitelka Stars Communication, dorazila do Kuala Lumpur už o den dříve. Hned jsme se sešli a Janina nám řekla, jak vše probíhá: Přehlídkový den začíná až v devět hodin večer, probíhá jako blok několika prezentací, jehož součástí jsou pauzy na občerstvování, a po němž se koná velká party. Večery jsou pokaždé na jiné téma.

Ještě před prvními přehlídkami, které byly všechny zaměřeny na pánskou módu, jsme výtečně povečeřeli se zástupkyněmi Mercedes-Benz v Malajsii, paní Chen May Ling a Elaine Hew, díky kterým měl náš tým po celou dobu pobytu k dispozici osobního řidiče. Původně jsme se těšili na malajské jídlo, ale překvapením pro nás bylo, že jejich kuchyně není nijak vyhledávaná a zřejmě tedy ani nijak chutná.

Od Janiny jsme již věděli, že nás v devět hodin čeká první přehlídkový večer. Dorazili jsme na místo, tedy do druhého patra hotelu Aloft. Součástí celé scény byl raut, venkovní terasa s barem a samozřejmě velká hala s molem ve tvaru T, na kterou navazoval prostor/klub. Společně s Janinou jsme měli stálá místa v první řadě.

Tak jako vše, i pánská móda v Malajsii je neskutečně uvolněná. Ze začátku se předváděli mládí návrháři a studenti, jejichž práce byla pro náš vkus až moc kýčovitá, ale současně to byla velká show. Jedni návrháři se například inspirovali drogou LSD, modelové šli na chůdách. Z toho jsme byli omámení i my, takže účel zřejmě splnila. Mezi ulítlými kolekcemi se ale objevili i další dva návrháři s hodně zajímavě zpracovanými i nositelnými a současnými, tedy i nám blízkými, kolekcemi.

Všímali jsme si základního rozdílu mezi pražskými přehlídkami a malajskými. Zatímco u nás jsme zvyklí na komorní a vážnou atmosféru, tam byli diváci veselí a dost hluční. Nejvíce se to projevilo v části zasvěcené spodnímu prádlu, kdy ženy na muže v minimu oblečení přímo výskaly. Publikum celkově dávalo najevo své pocity – smálo se i skandovalo…

Dnešní den měl téma „Ženy jako muži“, což nám přišlo vážně vtipné. Sama ředitelka fashion weeku přišla lehce stylizovaná do muže. Pořád jsme cítili tu skvěle uvolněnou a radostnou náladu, která se táhla od první přehlídky až po after party, kde jsme se při popíjení piva na terase seznámili s několika malajskými návrháři, šperkaři a stylisty. Od nich jsme se mohli dozvědět, jaká je ekonomická situace módního průmyslu i jaké mají zázemí.

Dlouhý to byl večer :)

STŘEDA, DEN 2.: VÝLET A FITTING

Dnes je středa a v Malajsii jsme druhý den.

Po osvěžující snídani jsme měli sraz s Jimmym, milým asistentem zákulisí, který nám řekl, že nemůžeme ovlivnit to, jak budou na naší přehlídce vypadat vlasy a líčení. Prý to bylo z provozních důvodů, ale moc jsme se tomu nedivili.

Po schůzce nás čekal příjemný výlet. Jeli jsme se podívat do nákupního centra Petronas Twin Towers, symbolu města s 88 patry. Do jednoho z jeho poschodí se vejde celá naše Pařížská ulice.

Měli jsme možnost se trochu porozhlédnout po městě, což pro nás byl šok. Jak moc je Praha historická, tak moc je Kuala Lumpur moderní. Je vidět, že se o město starají povolaní lidé.

Park KL City Center, navazující na obrovské mrakodrapy, byl neméně obdivuhodný. Přírodní ráj byl oživen fontánami, bazénky a dřevěnými odpočívadly. Okolí bylo nádherně čisté – na každém důležitém místě byl člověk zodpovídající za pořádek. Nezaměstnaností zde opravdu netrpí, v Kuala Lumpur dosahuje pouhého jednoho procenta.

Ačkoliv jsme si město užívali, těšili jsme se do hotelu. Už totiž přijela naše hlavní modelka Vanda Knapková, která otevírala a zavírala přehlídku, a Václav Dejcmar, majitel agentury Czechoslovak Models.

Odpoledne nás čekal fitting, při kterém jsme zjistili, že je organizace oproti našemu Prague Fashion Weekendu na jiné úrovni. V místnosti byl podivný systém zkoušení, o němž nás zkušená Vanda ujišťovala, že je v Asii úplně normální. Byli jsme rádi, že jí máme s sebou, protože se i po celodenní cestě bez spánku chovala jako absolutní profesionálka.

Zjistili jsme, že v Malajsii nepředvádí Asiatky, ale dívky z celého světa, zejména pak Rusky. Některé z nich byly trochu neochotné.

Druhý večer na téma Francouzská elegance jsme kvůli časově náročnému fittingu stihli sledovat jen z poslední řady. Hlavním hostem večera byl designér z Mexika, jehož plesové róby nás příliš nezasáhly. Sice byly velmi ženské a sexy, ale nějak tam toho bylo všeho zbytečně moc…

ČTVRTEK, DEN 3.: NAŠE PŘEHLÍDKA

Dnešek byl pro nás nejdůležitějším dnem, konala se totiž naše přehlídka.

Už po probuzení jsme byli unavení z předchozího náročného programuJ, ale chtěli jsme si ještě před prezentací užít města. S Vandou, Janinou a Václavem jsme vyrazili do místního Chinatownu, který byl od našeho hotelu vzdálen pouze jednu zastávku metrem. Ale i přes blízkost k centru se tam  projevila stinná stránka destinace. Už před stanicí metra jsme zahlédli několik žebráků a chudých lidí. Každopádně v porovnání s Prahou jich bylo o dost méně!

Chinatown je ve skutečnosti jedna velká tržnice s padělky a víceméně nezajímavým zbožím, ale také nám přišlo, že do Kuala Lumpur patří, že je to vlastně něco jako jejich tradice oblíbená zejména mezi turisty.

Václav našel vyhlášenou restauraci Old China Café, kde nás i přes požitek z dobrého jídla dostihla nervozita. Do přehlídky zbývalo pár hodin.

Od čtyř do osmi jsme se připravovali na hotelu v backstage. Žehlili jsme, řadili modely… a nakonec jsme během chvilky stihli připravit i sami sebe. Ukázalo se, že jsme nemuseli tak spěchat, přehlídka nakonec začala až o hodinu a půl později. V zákulisí vládl očekávaný chaos, jediné modelky byly až podezřele v klidu. Na druhou stranu jsme se v backstage potkali s místními renomovanými návrháři.

Náš večer se nesl ve stylu Voodoo bál a navštívilo ho přibližně 800 lidí. Před prezentacemi byla ohnivá show, která mimochodem zanechala na mole popel, takže chůze po něm byla pro modelky adrenalinovým sportem.

Vzhledem k tématu bylo už od začátku jasné, že se od ostatních budeme lišit, ale myslíme si, že jsme následující gotické experimenty od místních návrhářů oživili. Zdobivost a drama k Malajsii neodmyslitelně patří. Použil je i jeden designér, který svoji detailně propracovanou kolekcí vyhrál cestu na český Prague Fashion Weekend. I když to nebyl úplně náš šálek čaje, rozhodně se na něj těšíme.

Večer pokračoval příjemně. Potkali jsme spoustu zajímavých lidí – českého velvyslance i s manželkou, a také jednoho malajského návrháře, který chtěl jít studovat Technickou univerzitu v Liberci. Povídal nám, že ani pro něj není lehké dostat se do podvědomí zákaznic a s nositelnou módou, jakou dělá, to má ještě těžší.

Radost nám udělala i modelka, která nám na svém mobilu ukázala kampaň naší aktuální kolekce a my jsme se smíchem zjistili, že na fotografii je ona. Parádní náhoda – potkali jsme modelku z Hodonína v Kuala Lumpur! Podobně nás rozveselily i krásné ženy, které byly ve skutečnosti muži.  Také jsme potkali Sidney, manažerku a příležitostnou stylistku zpěvaček Jessie J. a Lady Gaga.

Součástí už klasické afterparty bylo otevření bazénu a klubu na střeše hotelu. Tam jsme samozřejmě nemohli chybět a zbytek večera jsme strávili koukáním na město s malajským pivem v ruce.

Teď již přemýšlíme nad prezentací zpětně a jsme s ní spokojení. Vzhledem k podmínkám, převozu kolekce, k tomu, že jsme neměli volnou ruku při vybírání projekcí, účesu a líčení.

Jako návrháři jsme schopní porovnávat, jak významnou profesionalitu a zázemí máme u nás. Spíše si člověk uvědomí, že malajské publikum by sneslo ještě větší úlet, než naši řadu ready-to-wear, a proto nám po prezentaci běhaly hlavou myšlenky, jak vkusně kolekci přetransformovat do malajského stylu J.

PÁTEK, DEN 4.: VEČÍREK FORMULE 1 A ODJEZD

Jsme už v Praze a zpětně píšeme, co jsme zažili v pátek, v poslední den našeho pobytu v Malajsii.

Vzhledem k tomu, že v Kuala Lumpur se jela Velká cena Malajsie Formule 1, konaly se tam velké oslavy. Vše se odehrávalo u Petronas Twin Towers, před nimiž byla postavena stage pro zpěváky a performery.

V rámci festivalu jsme měli prezentovat jeden oděv. Kritériem výběru byl objem – pokud možno extravagantní model. Už v Praze jsme proto zvolili šaty s peřím a brýle z kolekce podzim/zima 2012/2013.

Naší krásnou modelku Vandu jsme navštívili odpoledne v podzemní backstage budovy Petronas. Zázemí bylo obrovské, všichni se zde připravovali na show, která měla oslovit přibližně 30 tisíc návštěvníků oslav.

Byl to celkem smutný odjezd a loučení. Přestože byl náš výlet hektický, vždy jsme si našli chvíli, abychom si ho pořádně užili. V tu chvíli jsme měli pocit, že Malajsie je vlastně nejkrásnější místo s pořádnou dávkou energie, přátelství, pohody a zábavy. Skoro se nám ani nechtělo zpět do Prahy.

Uvědomili jsme si, jaký byla cesta do Malajsie další zlomový bod pro naši kariéru. Zdobivost  malajských návrhářů, kteří to s ní někdy až přeháněli, nám ukázala, že bez ní se vlastně móda neobejde a že je docela podstatný prvek pro správné estetično a show – ale čeho je moc toho je příliš! Díky těmto poznatkům jsme našli další rozměr, který chceme vložit do dalších kolekcí.

Zážitky, zkušenost a celkově bezchybnou organizaci nám poskytl celý tým Stars Communication v čele s profesionální Janinou Šlemínovou. Právě díky těmto lidem a společnosti Mercedes-Benz mohou čeští návrháři získat rozhled ve světě, což je pro českou módní scénu velkým krokem kupředu.

S úctou,

La Formela

Foto: Archiv fashion weeku v Kuala Lumpur