ICONIQ navštívil vilu Maria Testina

/ Redakce

Bulvár Pedro Osma, který se táhne Limou má od roku 2012 prominentní zastávku zvanou MATE. Koncem ledna jsme nahlédli do jejího interiéru.

Peruánská hvězda módní fotografie Mario Testino se po více než třech dekádách v módním byznysu rozhodl učinit posun směrem ke galerijnímu světu a zároveň tak vzdát poctu svému rodnému městu. Nadace MATE, kterou založil na pobřeží Limy má své koloniální dveře otevřené od úterý do neděle v době od 11 do 8 hodin večer a hostům nabízí širokospektrální “Testino efekt”.

IMG_0948

Pocta Testinovým múzám

Příjezd taxíkem na zmíněnou adresu je působivým architektonickým zážitkem, protože Mario svou nadaci umístil v srdci čtvrti Barranco, která má v Peru reputaci díky své koloniální architektuře. Vila, která je dnes sídlem MATE, byla postavena v roce 1898 a proces restaurování zachoval původní prvky interiéru. V osmdesátých letech byla stavba zařazena na seznam národního kulturního dědictví Peru a světovou pozornost médií dostala o 30 let později, když se jí ujal Mario Testino.
Půdorys MATE je koncepčně rozdělen na dvě základní části. Vstupní hala vede ke čtyřem sálům, označeným jako “permanent collection”, kde každá z místností je věnována múze Maria Testina. Ikonické velkoformátové portréty Kate Moss, Giselle Bundchen a Madonny jsou vystaveny jako kvarteto. Závěrečný sál představuje výběr skupinových portrétů, které svět obletěly na stránkách glossy magazínů, ale i v knižních publikacích TASCHEN.

IMG_0946

RESERVÉ pro Lady Di

Permanentní kolekci a prostor pro hostující výstavy (věnované světovým i peruánským umělcům) je oddělen patiom, kde kromě sofistikovaného brandingu najdete i gift shop s tvorbou Maria Testina. Povinnou zastávkou mimo útulné kavárny, je i instalace Lady Diany, jíž je v MATE věnována samostatná výstavní platforma. Portréty pro magazín VANITY FAIR vznikly pár hodin před její tragickou nehodou, čímž vstoupily do historie portrétové fotografie a okamžitě putovaly na stěny londýnské National Portrait Gallery. Instalaci dominuje “glass box” s kopií šatů, kterou MATE věnovala Donatella Versace.

IMG_0955

Módní fotografie si zejména během poslední dekády razí více a více cestu do galerií, stejně jako módní tvorba designérů. Historický rekord v newyorském MET zlomila show SAVAGE BEAUTY Alexandra McQueena, londýnský Somerset House hostil nedávno retrospektivu Isabelly Blow. MATE je stejně ojedinělý galerijní zážitek a to díky svému charakteru a spiritu fotografa, který má v Limě status “národní hrdina”.