Peruánská hvězda módní fotografie Mario Testino se po více než třech dekádách v módním byznysu rozhodl učinit posun směrem ke galerijnímu světu a zároveň tak vzdát poctu svému rodnému městu. Nadace MATE, kterou založil na pobřeží Limy má své koloniální dveře otevřené od úterý do neděle v době od 11 do 8 hodin večer a hostům nabízí širokospektrální “Testino efekt”.

IMG_0948

Pocta Testinovým múzám

Příjezd taxíkem na zmíněnou adresu je působivým architektonickým zážitkem, protože Mario svou nadaci umístil v srdci čtvrti Barranco, která má v Peru reputaci díky své koloniální architektuře. Vila, která je dnes sídlem MATE, byla postavena v roce 1898 a proces restaurování zachoval původní prvky interiéru. V osmdesátých letech byla stavba zařazena na seznam národního kulturního dědictví Peru a světovou pozornost médií dostala o 30 let později, když se jí ujal Mario Testino.
Půdorys MATE je koncepčně rozdělen na dvě základní části. Vstupní hala vede ke čtyřem sálům, označeným jako “permanent collection”, kde každá z místností je věnována múze Maria Testina. Ikonické velkoformátové portréty Kate Moss, Giselle Bundchen a Madonny jsou vystaveny jako kvarteto. Závěrečný sál představuje výběr skupinových portrétů, které svět obletěly na stránkách glossy magazínů, ale i v knižních publikacích TASCHEN.

IMG_0946

RESERVÉ pro Lady Di

Permanentní kolekci a prostor pro hostující výstavy (věnované světovým i peruánským umělcům) je oddělen patiom, kde kromě sofistikovaného brandingu najdete i gift shop s tvorbou Maria Testina. Povinnou zastávkou mimo útulné kavárny, je i instalace Lady Diany, jíž je v MATE věnována samostatná výstavní platforma. Portréty pro magazín VANITY FAIR vznikly pár hodin před její tragickou nehodou, čímž vstoupily do historie portrétové fotografie a okamžitě putovaly na stěny londýnské National Portrait Gallery. Instalaci dominuje “glass box” s kopií šatů, kterou MATE věnovala Donatella Versace.

IMG_0955

Módní fotografie si zejména během poslední dekády razí více a více cestu do galerií, stejně jako módní tvorba designérů. Historický rekord v newyorském MET zlomila show SAVAGE BEAUTY Alexandra McQueena, londýnský Somerset House hostil nedávno retrospektivu Isabelly Blow. MATE je stejně ojedinělý galerijní zážitek a to díky svému charakteru a spiritu fotografa, který má v Limě status “národní hrdina”.