Všeobecně milujeme nakupování, ideálně ve slevách, které jsou zejména na české spotřebitele jako magnety. Velmi často si ale kupujeme zbytečnosti či velikosti, u kterých záhadně až doma zjistíme, že nám vlastně nesedí. Obvykle toto oblečení končí hluboko ve skříni, načež jej příležitostně protřídíme, věnujeme kamarádkám, mladší sestře nebo jednoduše vyhodíme do kontejneru. Kam putují tyto módní kousky dál? A nejsou lepší možnosti, jak přebytečné oblečení zužitkovat?

Začněte třídit textil

Vše se dá i po vypršení životnosti, či aktuálních trendů (a že je tento důvod pro obnovu šatníku častější) dále využívat. Začněte například tím, že se ve svém okolí poohlédnete po sběrných kontejnerech, které jsou v dnešní době i v menších obcích, anebo rovnou po sběrném dvoře.

Do kontejnerů však nevyhazujte vše, co vás napadne. I do nich se odkládá oblečení, které se dá dále využít pro charitativní účely či pro second handy. Oblečení je tak dále tříděno. Odkládat zde můžete kromě oblečení i obuv a doplňky.

Oblečení, které už normální využití nemá, můžete odložit do sběrného dvora. Často se z některých látek stříhají kousky pro mechaniky a podobně. Zbytek jde k likvidaci a recyklaci. Sběrný dvůr je určen textiliím, které jsou nějakým způsobem poničené, špinavé a jinak znehodnocené. Tedy takové, které již nikdo dál nosit nebude.

Věnujte oblečení nebo ho prodejte

Oblečení, které vám doma překáží, můžete věnovat například Červenému kříži. Stačí si zjistit, kdy a jak můžete textilie darovat a nejenom, že se zbavíte přebytečného „nepořádku“, zároveň tak učiníte dobrý skutek. Jestliže se vám zdá oblečení ve stavu, který si zaslouží stále ještě větší pozornost, můžete oblečení prodat do některého ze second handů, případně k tomuto účelu slouží různé internetové stránky, kde se oblečení vyměňuje a levněji prodává.

recyklace1

Přetvářejte staré v nové

Kreativním ručičkám nebude cizí ze svého starého oblečení udělat nové, nebo alespoň jiné. Batikujte, kompostujte, přešívejte a hrajte si. Stačí se inspirovat na internetu, který je plný nápadů, nebo si vymyslete své vlastní inovace. Nosit oblečení pak bude ještě zábavnější.

Nebuďte lhostejní k tomu, co se kolem vás děje a přispějte k lepšímu životu nás všech i tím, že budete nepotřebnou módu recyklovat.

recyklace2

Foto: Profimedia.cz; Pinterest.com