Na zámku Mcely se již poněkolikáté bude konat Slet princezen. Ano čtete správně. Jde o oblíbenou dětskou slavnost, která alespoň na pár hodin dává možnost ponořit se do dětského světa, přenocovat na zámku uprostřed parku, procházet se v krásných šatech a vychutnat si bohatý doprovodný program.

Letos se slavnost bude konat již pošesté a bude celá ve znamení nové pohádkové knížky Inéz Cusumano „ Nely, princezna ze zámku Mcely“,  jejíž hlavní postavou příběhu je šestiletá holčička Nely, která vyrůstá na mcelském zámku ve středních Čechách. Miluje zvířata, broučky i divoké kočky, princeznovské šaty, světle fialovou barvu a nadevše čokoládu a zámek s anglickým parkem je pro ni jedním velkým hřištěm. Holčička, která je přímo mistryní ve vymýšlení fantastických příběhů, se vydává na vzrušující expedici po zámku, ve kterém se ukrývá doslova celý svět.

Kouzelně ilustrovaná dětská knížka vyjde letos na podzim v českém a v anglickém jazyce. Inéz Cusumano se při psaní inspirovala svoji dcerkou a navázala tak na tradici, kterou zahájila v roce 1910 princezna Marie z rodu Thurn-Taxis napsáním a ilustrováním světově proslulé knížky The Tea Party of Miss Moon pro svoje vnoučata prince Louise a Raymonda. Mcelský zámek tradičně patřil mladým rodinám rodu Thurn Taxisů, a tak na něm nikdy nebyla nouze o děti. Součástí parku byl vždy dětský domeček a jinak tomu není sni dnes. Dětský domeček byl obnovený, v parku vzniklo dětské hřiště Pod kopretinou, restaurace má speciální dětské menu i koutek na hraní.

K uvedení knížky se můžete těšit i na speciálně a velmi precizně vyzdobené hotelové apartmá „Nely“, ve kterém bude možné přespat. Laděný do odstínu světle fialové, s pozlacenými motýlky a ručně malovanými dekoracemi na skříních a stěnách připomíná vstup do fantazijního světa příběhů, které i v nás dospělých probudí touhu snít.

Apartmá pro Nely jsem měla možnost jako jedna z prvních vidět a také vyfotit ještě před oficiálním představením a vy se jím můžete pokochat ve fotogalerii.

Foto: Kamila Písaříková, ilustrace akademická malířka Alenka Holá