Vraťme se na začátek. Na jaře loňského roku bylo v centru Prahy (Karolíny Světlé 19, Praha 1) otevřeno DESIGN BISTRO&SHOP No. 19, místo s tzv. “jinou” atmosférou a “jiným” jídlem, kde se setkávají především kreativní lidé.

995848_583458351746256_1265958989_n

“Projekt ZÁSTĚRKA je další formou rozšíření koncepce stolování v moderním pojetí, o kterou se v Bistru snažíme. Myslíme si, že používání zástěry je pro její účelnost stále aktuální a že si tenhle kousek oděvu, právě nyní v době gastronomické renesance, zaslouží moderní interpretaci,” říká spolumajitelka DESIGN BISTRO&SHOP No. 19 a zároveň i spoluautorka projektu Kristina Netíková.

Ke spolupráci na projektu byli vyzváni přední návrháři, kteří se s vervou sobě vlastní do vytváření zástěr pustili. “První zástěrky vznikly ve spolupráci s etablovanými jmény české módní scény, kterými jsou značky Chatty a Belka a návrháři Miro Sabo a Jakub Polanka. Všem jsme s Kristinou nechaly volné ruce v tom, jak zástěrku pojmou, jaký zvolí střih, materiál a styl. Je tak velmi vzrušující sledovat, jak se autorský rukopis každého z nich odráží i v tomto kusu oblečení a co pro ně zástěrka asociuje,” dodává k projektu druhá z autorek Lucie Pavlásková.

Kristina Netíková a Lucie Pavlásková

Kristina Netíková a Lucie Pavlásková

A jak to celé do této chvíle dopadlo?

Duo Chatty vytvořilo džínovou zástěru s klopami, kterou není nutné nosit jen během vaření v kuchyni, ale i jako neotřelý doplněk jednoduchého outfitu.

Chatty

Chatty

Martina Malá tvořící pod značkou Belka vytvořila černou plátěnou zástěru s odepínacím poutkem na zavěšení utěrky a malou kapsičkou, která se zavazuje do velké mašle za krkem. “Je pro mě spojením požadavku na praktičnost a častou nutnost i po přivítání hostů jídlo v kuchyni doupravit a přitom na sobě mít něco elegantního, nenápadného, v čem se budu cítit dobře. Na první pohled úplně obyčejná, pro mě alternativa k ležérní venkovské zástěře,” okomentovala svůj výtvor sama návrhářka.

Belka

Miro Sabo vytvořil multifunkční unisex zástěru z příjemného materiálu, která má čtyři praktické kapsy a díky volně upevněnému pásku lze zástěru v pase libovolně nařasit. Zástěra je určena jak pro ženy, tak muže a jak do kuchyně, tak i zahrady.

Miro Sabo

Do této chvíle poslední představený kousek je z dílny Jakuba Polanky, který ke své tvorbě přizval Olu Křížovou. Není divu, že byla představena právě  nyní v únoru, jelikož se jedná o zástěru inspirovanou svátkem Svatého Valentýna. Materiál a vzor této zástěrky vychází z tradičních látkových tapisérií a tapet. Každá zástěra má na vázačce umístěnou malou posuvnou kapsu na odkládání lžíce, hůlek, cibule nebo ???. “V této zástěře bude čistá radost uvařit valentýnskou večeři své lásce jakýkoli den v roce,” vzkazuje všem osobně Olo Křížová.

Jakub Polanka a Olo Křížová

Jakub Polanka a Olo Křížová

Možná je to i dobrý tip na samotný valentýnský dárek, který si můžete zakoupit přímo v DESIGN BISTRO&SHOP No. 19 nebo na www.zasterka.cz

Foto: Facebook.com/zasterka; PR