Ještě v prvorepublikové době bylo běžné dědit šperky v rodinách z generace na generaci. Mezi hlavní výhody investičních šperků patří, že jde o poměrně stabilní investici. Jestliže investujete například do zlatých prstenů či náušnic, nekupujete „jen“ drahý kov, ale se šperkem i jeho uměleckou hodnotu. Ta může mít totiž za určitých okolností větší cenu než samotné zlato.

Zlato, co se umí třpytit

O cenných kovech se proto nebojte přemýšlet jako o vhodné možnosti, jak rozšířit své investiční portfolio. Podle odborníků je nyní nejlepší čas na nákup zlata, jelikož v nejistých dobách, jako je například pandemická krize, tento drahý žlutý kov získává na ceně. Nakoupit můžete třeba zlaté cihličky či zlaté mince. Existují také zlaté mince s numizmatickou hodnotou. Výhodné na nich je, že cenově mohou převýšit i samotnou hodnotu zlata. Počítejte však s tím, že jde o běh na dlouhou trať, protože zisky uvidí nejspíš až budoucí generace. Pokud se v této oblasti příliš nevyznáte, neváhejte se obrátit na odborníka nebo se ponořte do světa numizmatiky prostřednictvím samostudia.

Orientujte se podle čistoty, ne velikosti

Šperk jakožto dárek po staletí symbolizuje mimo jiné náklonnost a lásku. Drahé kameny, jako jsou diamanty, rubíny, safíry či turmalíny, se těší mezi lidmi velké oblibě. Sáhnete-li po zásnubním prstenu s drahým kamenem, nevyjadřujete tím pouze své city, ale zároveň dáváte vzniknout rodinnému dědictví. Vybrat šperk, který nejen potěší, ale bude mít i potenciál stát se slušnou investicí, dá zabrat. Na jeho výběru si dejte záležet. Ptáte se, podle čeho se při tom orientovat?

  • Do investičních šperků se vsazují pouze diamanty nadprůměrné kvality. Projít musejí přísnými kritérii 4C (z anglických slov: carat, cut, clarity, colour).
  • Primárně se zajímejte o čistotu a barvu diamantu, ne o jeho velikost. U kvalitního drahého kamene platí, že čím čistší, tím lepší. Žlutavé zabarvení snižuje jeho hodnotu.
  • Na trhu jsou k dostání i kvalitní barevné drahé kameny jako například zelený smaragd.

 

I cennosti potřebují svůj čas

To, zda má šperk potenciál do budoucna cenově růst, ovlivňují i další faktory. Patří mezi ně například značka klenotu, způsob zpracování, období, kdy byl vyroben, kolik stejných kusů spatřilo světlo světa a samozřejmě také poptávka. Pokud však toužíte po rychlé návratnosti investice, raději se porozhlédněte po jiném dárku. Zhodnocení šperku chce čas a jen ten ukáže, zda jste měli při jeho výběru šťastnou ruku.