Můžeme věřit všemu, co čteme? Ne. To je logické. Na internetu je, stejně jako všude jinde, spousta lživých zpráv. Jak ale rozlišit to, co pravda je a to, co pravda není? Jako jednotlivci můžeme udělat především to, že si zprávy prověříme. To může chvíli trvat, je to ale to nejmenší, co můžeme udělat.

serena

Lákavý titulek nás sice může svádět k tomu, abychom hned klikli na tlačítko sdílet, nejprve si ale zprávu, kterou takto rozšíříme ještě více, alespoň přečtěme. Je jasné, že pokud narazíme na názor, který s námi bude rezonovat, máme chuť se o něj podělit. Bohužel snadná dostupnost internetu a možnost monetizování zpráv láká k tomu, aby vznikaly podvodné a lživé weby.

brain

Otevřít si zprávu a opravdu ji přečíst, je proto důležité ještě před samotným sdílením. Internet je úrodnou půdou pro hoaxy. Málokdo totiž články opravdu čte. A zprávy mohou vznikat všelijak. Kdokoli může pustit do světa falešnou nebo nepravdivou informaci.

Pokud tedy chceme, aby byl internet o něco bezpečnější, je dobré pro to udělat alepsoň to, že budeme pořádně číst, než klikneme na sdílet.

Foto: giphy.com