Jednoduchost, perfektní krejčovina, zajímavé prvky. Tak své přístupy charakterizuje každý druhý návrhář. Pro Jindru Jansovou, o jejíž poslední řadě si můžete přečíst zde, to ale platí stonásobně.

To, jak šije (a ano, šije sama, protože švadlenám nevěří), se v českém prostředí zas tak často nevidí. Její modely jsou jednoduché, bez problému nositelné, a přitom podobné kousky nenajdete v žádné Zaře ani H&M. Skutečnou jedinečnost pak celku dodává výrazný materiál.

A přesně taková je i nová řada na podzim/zimu 2014. Jindra Jansová v ní mixuje celou plejádu vzorů, barev a materiálů, které se pohybují od hedvábí, přes samet až po vlnu. Stejně tak pak spojuje různé styly – od maximální elegance jde až k uvolněnosti.

Cíl si dala absolventka UMPRUM přímo titěrný – “Vytvořit nový pohled na oděvní kolekci ready-to-wear v České republice”. To ale neznamená, že by byla její ready-to-wear postavena špatně. Obsahuje všechny potřebné součásti šatníku jako sukně, topy, kalhoty či kabáty.

Ukázku z kolekce už zprostředkoval nepovedený Módní týden v Praze. Jindra Jansová totiž vloni vyhrála ocenění pro talenty Black Card, a tak dostala molo k dispozici i letos. Podle našich informací se však bude kolekce na MBPFW 2013 lišit. Měla by být o něco pestřejší, což se bude týkat zmiňovaných vzorů i stylů.

 

Jindře jsme stejně jako všem dalším designérům z programu Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend 2013 položili tři otázky:

Co vám dává a bere práce módního návrháře?

Dává: Občas prostě poznáte, že jste na „správném místě“. Své „místo“ jsem našla ve fashion designu. Tento obor není o povrchu, ale o analýze společnosti, kulturního zázemí, charakteru lidí a o reakci, kterou je schopen fashion designer vytvořit. Dělat oděvy, které obsahují symboly a odkazy, nebo narážky na nynější situaci. Považuji za veliký životní luxus dělat to, co opravdu chci, a díky své práci se občas potkat se zajímavým chytrým člověkem, s kterým mohu o své práci diskutovat.

Bere: Osobní život. Člověk se ocitá v izolaci díky svému pracovnímu nasazení.

Dokážete jmenovat své tři návrhářské vzory?

Spíše to jsou práce, na které si vzpomenu i o půlnoci a které ovlivnily mé přemýšlení.
1. Helmut Lang / podzim/zima 1999/2000
2. Dries Van Noten / léto 1997
3. Ann Demeulemeesterová / léto 1992

Kdyby vaše modely mohly mluvit, co by řekly?

Mluvily by o mém životě, o tom, odkud pocházím, o čem momentálně přemýšlím, s čím/kým jsem nespokojená a k čemu/komu vzhlížím. Někdo píše knihy, maluje obrazy, můj způsob sebevyjádření je fashion design.

 

Jindra Jansová bude mít přehlídku v neděli 22. září v 15:00 společně s KRALOVA_Design (více v přehledu pánské módy na MBPFW). Vstupenky si můžete koupit zde. Pokud se na show nedostanete, nic se neděje. Jako všechny ostatní ji budeme přenášet online v reálném čase.

 

Foto: Prague Fashion Week, Archiv Iconiq.cz