Laky, nehty, plaky

Nehty si lakujeme občas skoro všichni, ovšem nehtům neprospívá, když je máme nalakované v jednom kuse. Klasický lak na nehty, ať může být sebevíce vyživující, při dlouhodobém používání nehty ničí, vysouší, štěpí a nehty dokonce i žloutnou. Důvodem, proč se to děje je přítomnost chemikálií, především toluenu, formaldehydu a dibutylftalátu. Podle stránek greenbeautymarket.cz například toluen, který zajišťuje vláčnou konzistenci a uchovává barevnou sytost negativně ovlivňuje centrální nervovou soustavu a snižuje plodnost. Formaldehyd, díky kterému laky nevysychají, způsobuje vyrážky, negativně ovlivňuje činnost srdce a je rakovinotvorný. Ani dibutylftalát na tom není o moc lépe, sice napomáhá, aby lak lépe voněl, doopravdy ovšem způsobuje problémy se štítnou žlázou a gynekologické záněty.

Samozřejmě, laky nejíte, ale pokud s nalakovanými nehty vaříte, jíte rukama nebo si strkáte prsty do pusy, tak se vám jedy do těla dostanou. Stačí pravidelnný přísun v mikroskopických dávkách a časem se to projeví. Naštěstí už dnes existují laky i odlakovače, které tak drastické nejsou. Například od značky Zao.

Make-up kryje, až ukryje

Pokud si nepotrpíte na drahou kosmetiku, nebo make-up používáte jen výjimečně, prosím, potrpte si na ni. V levných vyhlazujících krycích make-upech jsou silikony, které zanáší póry a je to jako nosit na obličeji celý den igelitový sáček. S dekorativní kosmetikou souvisí i testování kosmetiky na zvířatech. V dnešní době už pravděpodobně neexistuje kosmetická značka, která by používala živočišné látky, ale místo toho se běžně používají parabeny. Ty aktivně působí na činnost hormonů a zřejmě jsou jednou z příčin, proč má dneska tolik žen po třicítce problém se štítnou žlázou.

Voní, voní, toto bolí

Syntetické parfemace. Ano, každý se bojí, že bude někdy, převážně v letních měsících zapáchat. Ale pozor, čím se proti tomu vyzbrojíte. Většina deodorantů a antiperspirantů obsahuje toxické látky. Pokud se vám například omylem stane, že se nastříkáte antiperspirantem a do 24 hodin se neumyjete, je to rakovinotvorné. Ideální tedy je pokud použijete antiperspirant před sportem, hned se po něm osprchovat. Deodorant je o něco méně škodlivý, ale přesto nevěřte, že jej na kůži můžete nechat až 48 hodin.

Vsaďte tedy především na přírodní kosmetiku nebo na kosmetiku bez olova, silikonů a konzervantů.

 

Zdroj: Redway