Také vás zaskočily některé reklamy, které v poslední době vídáte v televizi? A co teprve vaše rodiče nebo prarodiče. Menstruace, inkontinence, prostata, erekce, infekce různého druhu a charakteru a dokonce i pojištění pohřbu, potažmo smrti. To jsou zkrátka věci, o kterých se nahlas příliš nemluví. Tabuizovaná témata se v posledních letech rozebírají v médiích i ve společnosti čím dál častěji a naprosto bez obalu.

Televizní reklamy mohou vypadat jako kategorie sama pro sebe. Pravdou ale je, že pouze reflektují to, jakým způsobem se naše společnost a témata, která řešíme, mění a posouvají.

Znáte ten pocit, když se někoho nahlas zeptáte na nějakou otázku, která vás už dlouho trápí a najednou znáte odpověď, aniž by vám ji tázaný dal? Podobné je to i s tabu, která se v poslední době v naší společnosti boří, a to je dobře, ať už si o podobných reklamách a diskuzích myslíme cokoli. Pokud budeme podobná témata vokalizovat a budeme o nich otevřeně mluvit, budou nás méně “trápit”.

Jen si vzpomeňte, když jste byla v pubertě a kdykoli jste si šla koupit “dámské hygienické potřeby” a potkala jste někoho známého, málem jste se propadla do země. Nebo když jste nevěděla spoustu věcí o menstruaci, ale zeptat se bylo zkrátka moc “trapné”. My bychom rozhodně byly rády za to, kdybychom už tehdy věděly to, co víme dnes. Vždyť je to přirozená součást života a nemá smysl dělat, že neexistuje, schovávat ji, nebo se za ní dokonce stydět.

Ona, dnes tak často kritizovaná modrá tekutina, která se v reklamách používá místo krve, je sice esteticky mnohem více únosná, než rudá, bolestně realistická, tekutina, ze které má spousta lidí fóbii, z hlediska vzdělávání to ale není ideální. A to nejen pro mladé dívky. Je to, jak to je. Polovina populace menstruaci pravidelně zažívá, je to velká a podstatná část našich životů a veřejná diskuze není nikdy na škodu a zkreslování reality a eufemizace často není na místě.

Polovina obyvatel/obyvatelek planety to zažívá na vlastní kůži, ta druhá by o menstruaci alespoň mohla něco vědět. Je to vlastně výhodné pro všechny. Pokud podobná témata detabuizujeme a budeme o nich mluvit nejen v médiích, ale i mezi sebou navzájem, ušetříme si nejen spoustu starostí a trapasů, navíc to může být bráno i jako osvěta.

Takže až se zase bude vaše babička červenat, uvědomte si, jak můžeme být rády, že už to není něco, za co bychom se měly stydět nebo bychom to měly skrývat. Protože mluvit i o nepříjemných aspektech života nám všem nejen uleví, ale také nás na ně lépe připraví.