Bilancujte

2,5 litru vody – tolik každý den ze svého těla v průměru vyloučíme. Abychom si udrželi vyrovnanou bilanci, musíme vodu i přijímat. Říká se, že asi 900 ml vody získáme z potravy, třetinu litru vody tělo vytvoří metabolickou činností a zbylých zhruba 1,5 l bychom měli vypít denně.

Zvolte podle sebe

Kolik toho máte skutečně vypít, záleží na vašem věku, hmotnosti, pohlaví, způsobu života, stravování, aktivitě, zdravotním stavu i vnějším okolí. Výše uvedený vzorec je proto pouze ukázkový, nejde striktně určit přesný počet litrů, který bude platný pro všechny, tak množství přizpůsobte svému záleží.

Vodu, prosím

Tekutiny doplňujte pravidelně v průběhu celého dne. Nepijte litry najednou „do zásoby“ a nečekejte až na moment, kdy cítíte žízeň. Ta se totiž ozývá až ve fázi 1-2% dehydratace. A nemusíme asi dodávat, že tekutinami myslíme čistou vodu, nikoliv sladké limonády, alkohol či hrnky kafe nebo zelené čaje, které naopak odvodňují.

A proč vlastně pít?

Mírnou dehydrataci možná znáte, objevuje se únava, špatná soustředěnost či bolesti hlavy. Ale věděli jste, že vaše výkonnost klesne o 20 % už při ztrátě 2 % tekutin? A že už při 5-10 % dehydrataci může dojít k přehřátí a oběhovému selhání? Tak zbytečně neriskujte!

Nejen sůl je nad zlato

Dostatek tekutin je nepostradatelný pro fungování ledvin a jater, dýchací soustavu, trávicí ústrojí, krevní oběh či regulaci tělesné teploty. Bez vody se jednoduše neobejdeme. Pozitivně působí na naši kondici a imunitu, ale má třeba i vliv na pevnější a krásnější pokožku. Chcete-li mít hydratovanou pleť, voda je zkrátka nutností.