Podzim klepe na dveře a s ním také sezóna nachlazení a chřipek. Po celý rok je důležitá suplementace vitamínů a minerálů, ovšem v sychravých, chladných dnech je o to důležitější. Imunitní systém je vhodné podporovat více způsoby, v dnešním článku se však podíváme, jak podpořit imunitní systém dodáním vitamínu C. Lidé často nabývají dojmu, že vitamín C je vitamínem pouze citrusů, není tomu tak, vitamín C lze čerpat z různých rostlinných zdrojů.

 

Vitamín C nejen pro podporu imunitního systému

Vitamín C zastává v organismu podporu hned pro několik funkcí, například podporuje správnou činnost svalů, nervů, podporuje tvorbu kolagenu a působí antioxidačně. Také pomáhá se vstřebáváním železa do organismu, vyrovnává hladinu cholesterolu a krevního tlaku, zlepšuje stav pokožky (zejména pružnost a svěžest) a zrychluje regeneraci.

A jaké jsou zdroje vitamínu C?

Nejlepšími a nejkvalitnějšími zdroji vitamínu C je tato zelenina a ovoce:

Červená paprika

brokolice

kiwi

černý rybíz

třešně acerola

brambory

citrusy

šípek…

Vitamín C je rozpustný ve vodě a nelze se jim tak předávkovat, proto se nemusíte obávat zvýšeného množství přijatého stravou. Doporučená denní dávka je 100 mg, u sportovně a aktivně žijících lidí tato potřeba stoupá až na 240 mg denně.

 

DALŠÍ Z RUBRIKY ZDRAVÍ:

Pilates posílí vaše tělo i mysl