Byly extrémně krátké a hříšně sexy. To jsem ale jako malá nevnímala, to dokážu ocenit až nyní, kdy se doba tohoto stylu vrací. Pro mě to byly šaty pro princeznu, protože krajka snění, noblesu a nedostupnost představovala. A podle návrháře Elie Saaba tomu není jinak ani v dnešní době. Jeho šaty z krajky jsou stále nedostupné pro obyčejné smrtelníky a stále snem řady z nás.

Obrovský rozmach krajky zaznamenalo 16. století, kdy ze svého rodiště Itálie putovala do dalších zemí jako Španělska, Belgie, Francie a dokonce do našich krajů. Nicméně archeologické nálezy svědčí o tom, že krajkářství bylo známé již mnohem dříve. Například byly objeveny pletené krajky ve starém Egyptě, nástroje k paličkování ze 4. století n.l. na Kypru a dokonce síťované krajky z 12. století na Českomoravské vysočině.

Krajka je vzdušná a průhledná textilie. Původně se vytvářela ručně, později se jako strojová vyráběla na bobistových a líversových strojích. V současnosti se vyrábí pouze pletařskou technikou. Za určující znaky krajky se pokládá druh ornamentu, hustota a struktura vzoru a rovněž použitý materiál. Způsob vzorování je z velké části závislý na technice zhotovení. Během historického vývoje vznikla z několika základních směrů nespočetná řada variant krajek.

Šitá krajka
Základním prvkem šité krajky je smyčkový steh. I šitá krajka se dělí na několik dalších jako orientální krajku, která se používá spíše na lemování. Dále máme Evropskou krajku, kdy kontura zakresleného vzoru se připevní stehy šicí niti na tkanou podložku. Asi nejznámější krajkou je Španělská, kde se pracuje s podložkou, na kterou se upevní vzor ve svém středu výšivkou stonkovým stehem. Do kategorie šité krajky patří i tzv. Hedebo (zhotovuje se technikou obtáčecích nebo tylových stehů) a Tenerifa (zhotovuje se šitím na podložce kruhového tvaru, která se od ní poté odstřihne).

Paličkovaná krajka
Tato krajka se vyrábí na principu vzájemného splétání velkého počtu nití v nejrůznějších směrech, sešikmením a sesekáváním nití ve vazbě. Paličkovací polštáře, paličky a špendlíky jsou naprostou nutností.

Háčkovaná krajka
Vzniká proplétáním oček z jedné niti a vytvářením smyček s pomocí háčkovací jehly.

Pletená krajka
Tu vytvoříte vzájemným provlékáním smyček a kliček za pomoci dvou a více jehlic. Krajka má rub a líc a je páratelná.

Drhaná krajka
Drhání je jedna z nejstarších textilních technik a základním prvkem je uzlík.

Frivolitková krajka
Zvaná také occhi je charakteristická bohatými zdobenými vzory, které jsou tvořené z vázaných uzlíků, vytvarovaných obloučků, slziček a kroužků.

Pásková krajka
Vzniká tak, že se pásek zformuje do určitého vzoru, našije na podkladovou tkaninu a dále je postup stejný jako u krajky Evropské.

Vyšívaná krajka
Vzniká jednoduše vyšíváním. Použít lze jakýkoli steh, řetízkový, kroužkovací nebo i plný.

Krajka je pro mnoho lidí věc staromódní, ale pro mnoho módních odborníků věc stále se vrací do módy. Italské duo návrhářů Dolce&Gabbana se bez tohoto materiálu neobejdou téměř v žádné z kolekcí. Krajka rovněž už dávno není jen materiálem, ze kterého se šijí záclony, dečky na stůl či svatební závoje. Krajka se stala inspirací i pro obuvníky, nechybí ani na kabelkách či rukavičkách. O krajkovém spodním prádle není třeba se příliš rozepisovat, protože asi žádné z nás nechybí alespoň jedna podprsenka či kalhotky v tajném šuplíčku pro mimořádné příležitosti. Krajka byla vždy symbolem bohatství. V době vlády Marie Terezie roku 1767 vznikla v Praze první krajkářská škola ve střední Evropě, takže my Češi bychom měli krajku ctí s opravdovým respektem.

Pokud toužíte po krajkových šatičkách, pak doporučujeme navštívit luxusní butik DUSNI3, kde najdete šaty jak z pletené krajky, tak i té šité. Ve spodním prádle dominuje značka Intimissimi. Takže krajky je všude dosti, tak přestaňte snít a začněte si své sny i plnit.

Foto: Pinterest.com; Archiv značek; Facebook.com