Prague Fashion Week, podporovaný dvěma známými modelkami a pracím práškem Dreft, je v plném proudu. Pokud tedy plný proud znamená čtyři prázdné dny za námi a tři podobné před námi. A pokud ho můžeme stále ještě nazývat Prague Fashion Week.

„Prague Fashion Week“ je totiž značka organizátorů dnes zadlužené akce, kterou si registrovali v roce 2003. Jedna z nich, Eva Benešová, se proto spojila s Czechoslovak Models (potažmo Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend) a společně šli k soudu.

„Městský soud v Praze svým předběžným opatřením ze dne 10. 9. 2013 zakázal s okamžitou platností užívání označení PRAGUE FASHION WEEK (včetně uvádění tohoto spojení v marketingových materiálech a obchodních sděleních) organizátorům akce, která pod tímto názvem právě probíhá v Praze,“ uvádí MBPFW. Oficiální dokument je k nahlédnutí zde.

Ještě dva dny, tedy až do odpoledne 12. září, fungoval “Prague Fashion Week” normálně. Podle vlastního facebooku si nyní přezdívá “Týden Módy v Praze” a svůj oficiální web přesunul zpět na starou adresu.

14-_MG_6133

 

Jediná fraška světového charakteru v Praze

Zpravodajská média o kauze píší už od čtvrtečního rána, večer v hlavních Událostech pustila reportáž i ČT24. Jaká to škoda, že si nikdo z redaktorů nebyl schopný zjistit žádné relevantní informace.

Za poslední čtyři dny přinesl “Prague Fashion Week” následující (přehledně a v bodech):

PONDĚLÍ: Opening přehlídku značky Saphir East návrhářky Hirono, kterou se snažil prodat jako „jednu z nejvýznamnějších japonských návrhářek“. Party Harper´s Bazaar, partnera Prague Fashion Week
ÚTERÝ: Party Proč ne?!, partnera Prague Fashion Week s přehlídkou Kláry Nademlýnské a Ivany Mentlové
STŘEDA: Přehlídku Tatiany Kovaříkové
ČTVRTEK: Večírek v parfumeriích, Přehlídku značky Replay

V pátek by měla na Britském velvyslanectví proběhnout diskuze mimo jiné i s významnou českou architektkou Evou Jiřičnou. Momentálně však nevíme, zda ji velvyslanectví, které prý o problémech s registrací značky nemělo ani ponětí, nezruší.

Nepopíráme, že během víkendu proběhne alespoň minimum zajímavých přehlídek. Jak už jsme zmiňovali v přehledu fashion weeků, jsou to prezentace ateliéru módy z UJEP nebo Jindry Jansové. Také ovšem během následujících dnů proběhnou další koktejly a večírky. Přibudou dva fashion talky se zástupci z redakcí mediálních partnerů.

Taková akce se ani přece nedá nazvat fashion week. Vždyť je to urážka svátku módy, kam jezdí nákupčí pro kolekce, kde se prezentuje nová móda, kde trendy dostávají reálnou podobu. Ba co hůř,  na rozdíl od dalších českých akcí se o to Módní Týden v Praze ani nesnaží.

Nesedí k ní ani texty „módní kritičky“ a kamarádky organizátorek, Františky z Blesku. Ta ji označuje jako „výjimečnou událost, která prezentuje kreativní munici návrhářů“, „navýsost atraktivní týdenní maraton módy“ nebo „zásadní událost, která veřejnost inspiruje, možná i mění její pohled na odívání“.

Prázdno v programu “Prague Fashion Week” není dáno tím, že by v České republice nebyli kvalitní a zajímaví designéři. Stále o nich píšeme, pronikají i do editoriálů lesklých magazínů. Jenže všichni návrháři už jsou jaksi zabraní. Jsou na Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend, stálice úrovně Kláry Nademlýnské „drží“ s Designblokem. A tak zbývá už jen pár ohraných dam a mladé hvězdy typu Lukáše Macháčka. 

960px-14-CE3A9363

 

Kazisvět I., z vůle médií fashion week

“Prague Fashion Week” podporují módní bloggeři a bulvár. Oba typy médií se vyznačují tím, že nepátrají po souvislostech a uspokojí je pozlátko a senzace. Tyto dvě skupiny ale také ovlivňují velkou skupinu lidí. Poví jim pohádku o tom, že jiný/lepší módní týden v Čechách není, že kreativita českých designérů vrcholí s obarvenou kožešinou nebo krajkou. Řeknou jim, že všichni „fashion people“ jsou ti povrchní lidé v černém, které tak dobře vystihl Míra Valeš v článku pro blog Fashionbook.cz.

Možná jsme malý trh a možná se drtivá většina našich talentů zatím neuživí, nebudeme si nic nalhávat. Ale i v této zemi žije dost lidí, kteří skutečně chtějí, ať už jakkoliv pomalu a kostrbatě, obnovit prestiž české módy. Akce jako Týden Módy v Praze, Prague Fashion Week nebo Jedna Velká Party v Praze – říkejte mu, jak uznáte za vhodné – toto úsilí sráží ještě hlouběji než na dno.

Foto: Prague Fashion Week