Designblok je tak obrovská akce, že ji často ani nezvládneme projít celou. Pro milovníky módy má naštěstí zcela zvláštní program. Designblok Premier Fashion Week funguje zároveň dohromady s festivalem i zcela samostatně. Doprovodný program najdete ve “studiích”, všechny přehlídky proběhnou už podruhé v kostele sv. Šimona a Judy.

Přestože módních prezentací neuvede “Premier”, který na rozdíl od Designbloku neslaví 15 let, tolik jako jiné české podzimní akce, i jeho sestava disponuje jmény, na které se velmi těšíme. Tipy si samozřejmě nenecháme pro sebe. Takže:

Středa 9. 10.

18:00 – Daria Makeeva, Lukáš Spilka, Kateřina Plamitzerová

Hned během první přehlídky celého Designblok Premier se předvedou tři studenti/absolventi ateliéru Liběny Rochové pražské UMPRUM, kteří získali Designblok Fashion Talent Card. Lukáš Spilka ve své bakalářské práci zachytil gradaci od ničeho k něčemu, přímočaře toho dosáhl úpravou hrubých materiálů. Ve studiu mladý talent pokračuje na Královské akademii v Antverpách. Daria Makeeva představí diplomovou práci Nostalgia Now vycházející z oděvu ruských rolníků z počátku 20. století. Kateřina Plamitzerová se bude prezentovat se zimní klauzurní prací, se kterou vyhrála soutěž Simply for SIMPLE. Velmi zajímavě a hlavně okatě v ní pracuje s formováním materiálu.

LukášSpilka

Lukáš Spilka

 

21:00 – Miro Sabo 

Zkušenosti čerpal na pražské UMPRUM, v Paříži i u aktuálního kreativního ředitele domu Dior Rafa Simonse. Pod stejnojmennou značkou tvoří Miro Sabo od roku 2012. Naposledy okouzlil kolekcí ženských šatů předimenzovaných siluet, nyní netrpělivě očekáváme, co si připravil na podzim 2013 a jaro 2014. Při navrhování jedenácti zimních siluet čerpal ze Schieleho maleb a vesnické secese, při čtrnácti letních modelech zase ze pouštní elegance a retra 80. let, moderního koloniálního stylu i starověku.

190498_602497996435705_1621065707_n

 

Čtvrtek 10. 10.

18:00 – Marie Petráková a Petra Pluháčková

Další dvojice studentek z UMPRUM, tentokrát namíchaná z ateliérů Pavla Ivančice a Liběny Rochové, se sestává z Marie Petrákové a Petry Pluháčkové. Mladé designérky molo a prezentaci zdarma získaly udělením Elle Talent Card. Jejich projekt Long Distance Love je hodně letní, svěží a součástí budou jak originální oděvy, tak i šperky a boty, na které se specializuje Marie Petráková. Obě dívky  za sebou mají stáže v zahraničí – Island a Izrael – a před sebou slibnou budoucnost.

LONGDISTANCE

 

Pátek 11. 10.

17:00 – Zhanna Belskaya

Otazník pro české publikum? Místo poslední “jarní” neznámé Martiny Špetlové aktuálně přebírá Zhanna Belskaya. Narodila se v Kazachstánu, studovala v Česku u Liběny Rochové i slavnou Polimodu ve Florencii. Na stáž si ji vzali značky Kenzo nebo Antonio Marras. Co s sebou přiveze Zhanna přiveze do Prahy? Uvidíme…

Zhanna

 

18:00 – PBL Prague

Hned po otazníku nás čeká českému i slovenskému publiku dobře známá značka PBL Prague. Společný počin byznysmanky Kataríny Král a zkušeného designéra Pavla Brejchy na Designblok Premier představí svoji třetí kolekci. Jejich posláním je oblékat silnou, sebevědomou městskou ženu a povídá se, že nová řada bude ještě o něco výraznější než ty předchozí (o poslední čtěte zde).

2-Vrstvená-sukně-s-bílou-halenkou

 

Sobota 12. 10.

15:00 – Diploma Selection

V poslední den Designblok Premier Fashion Week se po kostelním mole kromě zavedených českých jmen projde i zahraniční návštěva, a sice výběr nejlepších absolventů škol napříč Evropou. Do Prahy přijedou Henriette Tilanus (vítězka soutěže Lichting, oceňující nejlepší diplomku; Holandsko), Loekie Mulder (Holandsko), Lilly Ingenhoven (Německo) a Kyril Buhowski (Bulharsko). Co očekáváme? Výbuch barev, zajímavé materiály a experimenty se střihy, které na českých módních událostech jen tak nevidíme.

07_L13_TILANUS_0961-620x412

 

21:00 – Liběna Rochová

Ačkoliv část svých sil a zkušeností předává svým studentům, Liběna Rochová stále tvoří i pod vlastní autorskou značkou. Na jarní edici “Premieru” získala Cenu šéfredaktorů, a i proto jsme zvědaví, jak bude vypadat její novinka. Zatím víme, že ji podle použitého materiálu pojmenovala Reflexe. Nakolik a jak využila potenciál světlo odrážejícího materiálu uvidíme během poslední veřejné přehlídky v kostele sv. Šimona a Judy. Pak už jsou na programu jen uzavření patnáctiletí A.F. Vandevorst.

Přehlídka-Liběny-Rochové

 

Doprovodný program

K českým módním událostem už standardně patří showroomy, kde je zároveň možné návrhářská díla zakoupit. Designblok Premier Fashion Week svůj pop-up shop otevře o víkendu v Superstudiu Kafkův dům. Kolekce tam budou mít třeba PBL Prague, Fiorina Fury, Monika Drápalová, Miro Sabo, Hana Zárubová či další návštěva z Holandska Kathrin Van Hecke a Izumi Van Hongo.

Celá řada českých návrhářů má ale i vlastní instalace v rámci “normálního” Designbloku. V Kafkově domě například najdete všechny talenty s kartou, Jindru Jansovou nebo nadějnou šperkařku a vítězku Cen šéfredaktorů jarního “Premieru” Janju Prokić. V Art House Colloredo-Mansfeldský palác bude mít svoji výstavu SIMPLE Concept Store a jeho instalace zachycující legendární křivák značky Saint Laurent objektivem Jana Grombiříka a Matouše Tichého.

V Superstudiu Nákladové nádraží Žižkov se představí projekt Za nimi si stojíme české návrhářky Petry Balvínové a designérů jako Jerry Koza, Maxim Velčovský nebo Jan Čapek. Ti se rozhodli podpořit volbu mladých lidí jít na učňovské obory a nechali se vyfotit se svým řemeslníkem, tedy svojí pravou i levou rukou. Kromě této šlechetné výstavy se budou na opuštěném nádraží prezentovat také školy módního návrhářství.

Kompletní program, časy a termíny najdete na přehledných stránkách Designblok 13.

Foto: Archiv značek, Designblok