Čeští návrháři se předvedou v Londýně

/ Redakce

Během londýnského fashion weeku probíhá také Internation Fashion Showcase, výstava, která britskému publiku podává módu celého světa. Letos se jí zúčastní hned několik českých návrhářů.

Vůbec poprvé letos čeští designéři nahlédnou do Fashion weeku v Londýně. Svoje modely totiž budou prezentovat na doprovodné výstavě International Fashion Showcase. Petru Ptáčkovou, Janu Mikešovou, Hanu Frišonsovou, Pavla Berkyho a duo Awkward z českého rybníka vyjmula Olo Křížová z Czech Fashion Council.

Čtveřici tedy tvoří samí mladí a nadějní. Petra Ptáčková, jejíž vysoce umělecký přístup okouzlil Prahu, Kyjev i Paříž, kde módu studovala, momentálně létá doslova po celém světě. V New Yorku zařizuje život, v Paříži zase film k nové kolekci.

Petra se ale prezentovala i v holandském Maastrichtu, a to po boku další vybrané – Hany Frišonsové. Absolventka oděvnictví na Technické univerzitě v Liberci se v současnosti věnuje konceptuálním projektům, které zkoumají a přetvářejí tradiční techniky.

Na tradičních technologiích, konkrétně pletení, vystavěla svoji značku MIK také mladičká Jana Mikešová, stále ještě studentka Ateliéru módní tvorby na UMPRUM. Její objemné svršky i huňaté zimní doplňky poznáte na první pohled podle pevně utažené struktury.

Pavla Berkyho širší veřejnost objevila díky Shooting Fashion Stars 2013, další soubor prezentoval v soutěži Start-Up na Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend 2013. Ve své tvorbě vychází z tradic “své”, romské kultury, navíc také učí na škole šití Clarisse.

Soutěž Start-Up pomohla i duu Awkward, tedy studentkám UMPRUM Lucie Jelínkové a Monika Novákové, jejichž kolekce jsou jakýmsi dobře přehnaným kýčem, který v české, často tolik sterilní módě dlouho chyběl. Lucie a Monika poprvé oslnily neonovými botami s dinosauřími botami, potom zase sladkou kolekcí inspirovanou rokokem.

Čeští designéři jedou do Londýna společně se Slováky a Maďary, s nimiž budou mít i společnou expozici. “K vidění by měly být dva modely od každého návrháře a prodejní showroom,” popsala nám stručně plán Jana Mikešová. ” Myslím že to bude super zkušenost. Nejvíce mě na tom baví možnost shlédnout ostatní mladé návrháře z koutů celého světa, možnost srovnání své práce v jiném než českém prostředí,” dodala začínající designérka a shrnula tak výhody celého projektu.

International Fashion Showcase proběhne od 12. 2. do 28. 2. 2014.

Foto: Web českého centra Londýn