Vůbec poprvé letos čeští designéři nahlédnou do Fashion weeku v Londýně. Svoje modely totiž budou prezentovat na doprovodné výstavě International Fashion Showcase. Petru Ptáčkovou, Janu Mikešovou, Hanu Frišonsovou, Pavla Berkyho a duo Awkward z českého rybníka vyjmula Olo Křížová z Czech Fashion Council.

Čtveřici tedy tvoří samí mladí a nadějní. Petra Ptáčková, jejíž vysoce umělecký přístup okouzlil Prahu, Kyjev i Paříž, kde módu studovala, momentálně létá doslova po celém světě. V New Yorku zařizuje život, v Paříži zase film k nové kolekci.

Petra se ale prezentovala i v holandském Maastrichtu, a to po boku další vybrané – Hany Frišonsové. Absolventka oděvnictví na Technické univerzitě v Liberci se v současnosti věnuje konceptuálním projektům, které zkoumají a přetvářejí tradiční techniky.

Na tradičních technologiích, konkrétně pletení, vystavěla svoji značku MIK také mladičká Jana Mikešová, stále ještě studentka Ateliéru módní tvorby na UMPRUM. Její objemné svršky i huňaté zimní doplňky poznáte na první pohled podle pevně utažené struktury.

Pavla Berkyho širší veřejnost objevila díky Shooting Fashion Stars 2013, další soubor prezentoval v soutěži Start-Up na Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend 2013. Ve své tvorbě vychází z tradic “své”, romské kultury, navíc také učí na škole šití Clarisse.

Soutěž Start-Up pomohla i duu Awkward, tedy studentkám UMPRUM Lucie Jelínkové a Monika Novákové, jejichž kolekce jsou jakýmsi dobře přehnaným kýčem, který v české, často tolik sterilní módě dlouho chyběl. Lucie a Monika poprvé oslnily neonovými botami s dinosauřími botami, potom zase sladkou kolekcí inspirovanou rokokem.

Čeští designéři jedou do Londýna společně se Slováky a Maďary, s nimiž budou mít i společnou expozici. “K vidění by měly být dva modely od každého návrháře a prodejní showroom,” popsala nám stručně plán Jana Mikešová. ” Myslím že to bude super zkušenost. Nejvíce mě na tom baví možnost shlédnout ostatní mladé návrháře z koutů celého světa, možnost srovnání své práce v jiném než českém prostředí,” dodala začínající designérka a shrnula tak výhody celého projektu.

International Fashion Showcase proběhne od 12. 2. do 28. 2. 2014.

Foto: Web českého centra Londýn