Módní návrhář se pohybuje mezi rolí krejčího a výtvarníka. Ve své práci rovnoměrně užívá znalost řemesla a myšlenku, bez které by byl oděv prázdný. Pět umělců vybraných Stacy Engman, hlavní kurátorkou moderního umění newyorského National Arts Club, se s krejčovinou nikdy nesetkalo. Do zakázkových modelů pro obchod Net-a-Porter vkládali jen charakteristické prvky ze své tvorby.

Bylo pro mě velmi důležité, aby byly zastoupeny různé žánry, protože to byl takový experiment,“ okomentovala výběr Stacy Engman. Vybraní tedy dávají dohromady pěknou přehlídku žánrů. Marina Abramovic se zaměřuje na performance, George Condo hlavně maluje, Terence Koh je fotograf a sochař, pod jménem Vik Muniz si většina představí fotografie a Mickalene Thomas vykládá své obrazy kamínky.

Reference k celoživotním dílům umělců jsou někdy očividné, jindy skryté. Marina Abramovic vycházela z konceptu nebeských bytostí, s nímž pracuje již dvacet let, a ušila sedm barevných overalů. Každá barva reprezentuje jiný den, sedm po oděvech strategicky rozmístěných magnetů má posilovat určité energetické body.

Mickalene Thomas demonstrovala svoji techniku v objemných vrstvách, které obdivuje u svých oblíbených antimódních návrhářů Yohjiho Yamamota a Rei Kawakubo. Terence Koh pokryl bomber perlami, Vik Muniz velkou róbu čarovnou zahradou a George Condo záda kabátu 24karátovým zlatem, čímž podle Stacy Engman odkazoval k tomu, jak natahuje svá plátna.

Všechny modely jsou oceněny jako běžná díla každého z umělců. Vystaveny byly během pařížského haute couture týdne v Palais de Tokyo, kde taktéž proběhly první objednávky. Kolik z těchto nositelných děl už je zadáno, není známo. Net-a-Porter by měl ale zbytek nabízet přes osobní servis.

Foto: WWD