Ignorovat módní trendy nelze. Nemusíme se podle nich řídit, ale existují a bez nich by se móda neposouvala nikam dál. A tak je nasnadě v nich mít pořádek. Jenže určit, co vlastně trendem je, a co není, je dost složité. Žádný trend totiž nefunguje sám o sobě.

Nehledě na to, o jakou sezónu se zrovna jedná, je to tak dáno stále. A protože momentálně designéři ukazují kolekce, které si připravili na období „resort“, shrňme si, co se v nich děje.

Ženskost, výrazné barvy a luxus

K teplému počasí a sluníčku automaticky patří zářivé barvy. Svoji paletu na jedněch pletených šatech vyjádřila Sonia Rykiel, a stejně jako ona, jasné růžové využily i DKNY a Max Mara. S tradiční ženskostí, tedy se siluetou přesýpacích hodin, ji pak propojil Oscar de la Renta. Právě jeho dílna si připravila jednu z „nejklasičtěji elegantních“ kolekcí.

Jinak si ženskost představuje značka Gucci, pro kterou je tak typický styl ženy sebevědomé a vybíravé. Do jejího šatníku chce kreativní ředitelka Frida Giannini dostat lesk, třpyt a luxus. Leskne se ale také kolekce odnože Max Mara, Sportmax, pracující mimo to i s kůží. V přírodním tónu pak kůži nechal také Reed Krakoff, zároveň si ale troufl vyjít ven i s její blankytně modrou variantou.

Nepřeberné množství vzorů

Když mluvíme o kůži, nemůžeme vynechat zvířecí vzory. Zebry i hady dokáže zkrotit málokterá nositelka, ale pokud nechce své mazlíčky během sezóny resort 2014 opomíjet, může se inspirovat v řadách Rachel Comey, Reeda Crakoffa nebo pověstného krotitele Roberta Cavalliho.

Potisky a vzory jsou velké téma pokaždé. U potisků totiž vždy narazíme na již zmíněné – jeden trend nemůže existovat bez jiného – a tak se jeden může pojit s romantikou, zatímco druhý, ve stejném duchu, s drsností.

Pro Resort 2014 jsou připraveny jako obvykle grafické vzory, a to jak menší, tak větší, proužky, květiny i abstrakce. Značka Fendi přišla s retro cik-cakem v zemitých tónech, ve větším měřítku barevně plochy rozdělila Max Mara, s klasickým černobílým proužkem si pohrál Thakoon a komplet se svislými linkami do své lesklé kolekce přidala i značka Gucci. Mezi proužky a květinami se zřejmě nemohl rozhodnout Roberto Cavalli, a tak využil obojího.

Vážnost X Hra

Vzhledem k tomu, že vkus každé ženy je jiný, móda musí být různorodá. Pro ty, kterým nesedne vážnost, návrháři využijí své divoké fantazie ústící v hravost. A tak má Gucci kromě třpytících se kompletů v kolekci i košili a šortky s potiskem slunečníků, zatímco Moschino Cheap & Chic využívá rozvernosti slunečnic či krajkových límečků.

Jenže co by byla móda celkově bez hry. A proto v ní platí nakonec pouze jediný trend: Oblečte si to, co se vám líbí, na co máte náladu, a co pro vás něco znamená. Toto velké nesmrtelné klišé je totiž jediným skutečným pravidlem, kterým se móda řídí.

Pro inspiraci se podívejte do naší fotogalerie a nezapomeňte si připomenout další kolekce Resort 2014, jako tu od Dior nebo Chanel

Foto: WWD