Stejně jako oblečení a boty, i design kabelek se řídí určitými trendy. Nejsou tu samozřejmě proto, abychom je slepě následovaly, jedná se o přirozenou součást módního průmyslu, bez které by nemohly vznikat nové věci.

Ale jako ve všech oblastech, také mezi kabelkami najdeme ty nejuniverzálnější splňující základní požadavky své nositelky – přiměřená velikost a jednoduchá barevnost. Nutnosti jako diář, peněženka, mobil, klíče, taštička na kosmetiku a potřebné papíry se vejdou do novinek od Fendi, Burberry, Chloé, Jasona Wu, Max Mara, Rochas, Viktora & Rolfa, Reeda Krakoffa nebo Narcisa Rodrigueze. Prostý design občas okořeněný zajímavými detaily, výraznější barvou nebo zábleskem kovu zastávají v jejich souborech pro resort 2014 logické místo.

Mezi většími hranatými kabelkami se pak často objevují také kousky připomínající pytlík. Hrdla svým taškám stáhly Anya Hindmarch, Coach nebo sestry Olsenovy v kolekci pro svoji značku The Row.

 

Staré známé řetízky, cvoky a metalíza

Oblíbenému metalickému trendu ještě neodzvonilo. Zlaté jsou celé povrchy kabelek od Marca Jacobse, Salvatore Ferragamo, Chanel nebo Longchamp, modře se leskne taška Alexandra Wanga, fialově zase ta od DKNY.

Pokud se neleskne kabelka celá, minimálně zastává onu funkci řetízek. Očekávaný je u Chanel, ale chytíte za něj i kousky módního domu Balenciaga. Namísto ozdoby ho využily Chloé či Rochas, do výrazné barvy celé kabelky ho tónovala značka Versace.

Nepřežívají ale jen metalízy, do další sezóny to dopracovaly i cvoky. Velentino, Rebecca Minkoff či DKNY zdrsněli své novinky jejich kovovými variantami, plastové a barevné použili Givenchy nebo Diane von Furstenberg.

 

Trendy had, luxusní krokodýl i nebezpečný leopard

K neskutečnému množství nových hadích bot ladí podobný počet hadích kabelek. Z kůže obávaných plazů svá dílka ušili například Jimmy Choo, Coach, Chloé nebo Gucci. Ojedinělé nejsou ani větší či menší tašky z několika zvířat, se pštrosem hada spojila třeba značka Proenza Schouler.

Své zástupce mají v nových řadách i kabelky z kůže krokodýlí, najdete je u Hugo Boss nebo Louis Vuitton. Návrháři se nebáli ani ošemetných leopardích vzorů. Těmi přirozenými tašky potiskli Michael Kors a Diane von Furstenberg, v červené barevnosti pokrývá leopard psaníčko s řetízkem od Stelly McCartney.

 

Kabelka místo šperku

Některé z popisovaných novinek jsou běžně využitelné, jiné se hodí na zvláštní příležitosti. Ale pak je tu další skupina – kabelky, které už hraničí se šperkem. Jako třešničky na outfitu se dají definovat téměř všechny kousky z kolekce od hravé značky Charlotte Olympia, která obsahuje například box se spirálou známou z lízátek, kabelku ve formě zlatého medvídka nebo větší tašku s kočičí tváří.

Celek ozdobí i květinová verze stálice od Dior, kabelky se slunečníky a srdíčky od Gucci nebo kamínky pošité kousky od Valentino a Tory Burch. Zábavný je granát od Viktora a Rolfa, úsměv na rtech vyvolává i sova s kožešinou z dílny Fendi. Pro svoji tvorbu typickou kožešinu použila i značka J. Mendel.

 

Batohy a stínování: Málo, ale přece

Ve sportovní variantě je mnoho módních nadšenců nerozdýchá, ale v té elegantní, to už je o něčem jiném. Řeč je o batozích, které z nositelky neudělají brouka Pytlíka. S takovými formami přišla Stella McCartney, Proenza Schouler a Alexander Wang.

Jako batůžky, málo značek sdílí ještě jeden mikrotrend – stínování. Barevné přechody na kůži vytvořily značky Dior a Bottega Veneta.

Popisované kabelky si můžete prohlédnout v naší galerii, všechny řady doplňků pro resort 2014 budeme také postupně vkládat také do kategorie „Kompletní módní kolekce“.

Foto: Archiv značek