Chystáte se na svátky a už se nemůžete dočkat pohody, klidu, tepla, cukroví a dárků? Období svátků je prostě to nejlepší z celého roku. Celá rodina se sejde u stromečku a pohoda může začít.

Nalejme si ale sklenku čistého červeného, je to také to nejstresovější a na vztahy nejnáročnější období. Kdo o Vánocích nebrečel, nehádal se nebo neměl pocit, že celá ta paráda za ten stres vůbec nestojí, ať se přihlásí.

I my se nemůžeme dočkat Vánoc a především toho, až budou za námi. Letos to ale zvládnete s klidnou hlavou, jak?

Blíží se drama? Rodiče a další účastníci oslav se vás ptají co práce či co partner? A vy už se zase cítíte v nesnázích a nejraději byste utekli pryč? Ještě než začnete omdlévat úzkostí, zhluboka se nadechněte a počítejte do deseti. Pak začněte předstírat prudký kašel a rychle sáhněte po sklenici čehokoli, co je po ruce. Zakryjte si pusu, něco zamumlejte a pomalu se vzdalte.

Fungovalo to?

Tak teď vážně.

Dýchejte zhluboka

Pokud cítíte, že na vás jdou nepříjemné pocity, úzkost nebo máte nával stresu (ve frontě na poslední dárky například), zaměřte se především na dýchání. Dýchejte zhluboka a na každý nádech i výdech se soustřeďte. Ať už budete kdekoli, myslete na to, že právě nával úzkosti je často způsobený špatným držením těla nebo špatným dýcháním. Takže nádech, výdech a hlavu vzhůru.

Udělejte si čas jen na sebe

Během vánočního shonu rozhodně nezapomínejte na to, že Vánoce by měly být především svátky klidu. Takže si dopřejte i relax. Určitě sháníte dárky, pečete cukroví a na sebe zapomínáte. Odbourejte stres tak, že od toho všeho na chvíli utečete a vyčistíte si hlavu. Co třeba hodina boxu nebo dobrá káva a knížka? Svátky si vy i celá rodina užijete jedině když budete v pohodě. Takže nezapomeňte na relax!

Nezapomínejte na aktivní relax

Ležet celé Vánoce u pohádek je sice super, ale ani o svátcích nezapomínejte na pohyb. Z přejídání a sezení vám zrovna dvakrát dobře nebude. Nezapomeňte se občas rozhýbat, projít. Endorfiny z cvičení vám pomůžou zvládnout jakokoli situaci s klidem.

Pozor na to, co jíte

Nezapomeňte ani na to, že příliš mnoho smaženého a sladkého není jen špatné pro vaši postavu, není to nic skvělého ani pro vaši náladu. Takže nezapomeňte na saláty, ovoce a vitamíny. Bude vám mnohem lépe.

Na “Ve zdravém těle, zdravý duch!” přeci jen něco je.