Nedostatek minerálů a vitamínů

Problém je hodně často v jídle. Jako první byste se měli zaměřit především na dostatečný přísun vitamínů. Jíte pravidelně? Obsahuje vaše jídlo hodně, především zelené, zeleniny? Nejíte příliš sladkého? Sladkosti totiž způsobují prudké výkyvy hladiny cukru v krvi a tím i poklesy a nárůsty energie a chuti k jídlu.

Dobré je také občas pít různé minerální vody. Ty vám mohou také doplnit chybějící minerální látky, které jsou opravdu důležité.

Nedostatek pohybu a čerstvého vzduchu

Jestli zíváte a bolí vás hlava, jděte se projít. Zívání je často způsobeno nedostatkem kyslíku a bolest hlavy také. Pokud se zrovna nemůžete projít, otevřete si dokořán okno a udělejte pár dřepů (ideálně sto, ale nemusíte se zase úplně uhnat, takže stačí 20). Prášky na bolest hlavy by měly být to poslední, po čem sáhnete. To stejné platí i o kávě. Místo kofeinu nebo energy drinku si raději dejte jablko nebo banán.

Stres a nervozita

Pokud váš mozek neustále “jede” a nenechá vás ani chvíli v klidu, není divu, že jste unavení. Tělo tak spotřebovává velké množství energie. Po psychické stránce je to navíc hrozně vyčerpávající, protože se pak stresujete ještě více kvůli tomu, že si prostě musíte, a chcete, konečně odpočinout. Musíte prostě úplně vypnout. Dejte si vanu, přečtěte si knížku. Prostě 20 minut vůbec nic neřešte.

Nedostatek sociálních vazeb

I kontakt s lidmi je důležitý, nejen pro lepší pocit. Když jste obklopení těmi správnými lidmi, je vám lépe a máte automaticky i více energie. Pocit samoty je prostě hrozný pro psychiku, jednoduše se nemáte pro koho radovat. Takže běžte ven za kamarády, zavolejte rodině ať se vy i oni cítíte lépe. Člověk totiž je společenský tvor a ostatní lidi k životu nezbytně potřebuje.

Jiné psychické problémy

Únava může být způsobena i duševní nepohodou. Třeba depresemi. Pokud tak máte pocit, že něco není v pořádku, vůbec se nestyďte (a nebojte) někomu svěřit nebo vyhledat odbornou pomoc. Některé potíže zkrátka nedokážeme vyřešit sami.

Pokud máte i tak pocit, že s vámi něco není v pořádku, zajděte si raději k lékaři. Krevní testy vám mohou o vašem zdravotním stavu prozradit zásadní věci. Třeba jen potřebujete více vitamínů nebo minerálů. Nic ale nepodceňujte.