Nemačkejte “snooze”

To, že oddalování budíku vám nikdy příliš nepomohlo, už jste asi zjistili. Pokud totiž neustále mačkáte “snooze”, vaše tělo bude zmatené a vy se budete cítit ještě více unavení. Což je přesný opak toho, co od snoozování očekáváme.

A to není všechno. Šoky, které si oddalováním vstávání a neustálým přerušováním hluboké fáze spánku způsobujete, prý nejsou ani nic moc pro naše srdce. Takže až příště budete potřebovat “ještě pět minut”, dobře si to rozmyslete. Nejen, že bude vaše tělo zmatené ještě několik (až čtyři) hodin po tom, co vstanete, ale budete se i cítit nevyspalí a vaše srdce to také nepotěší.

Takže příště zkuste vyskočit z postele na první dobrou a žádné zdržování.

Připravte se večer

Snídaně, oblečení i kabelku mějte připravenou už večer. Budete tak mít ráno větší klid a všechno zvládnete lépe. Pokud patříte mezi ty, kteří se nedokáží večer rozhodnout, co si oblečou druhý den (jak můžete vědět, jakou budete mít ráno náladu!?) připravte si alespoň to nejdůležitější – ponožky, spodní prádlo, vždyť to znáte.

Věřte, že těch deset minut ranní paniky, že nemáte jediné suché ponožky, které si tím ušetříte, určitě využijete. Třeba na extra precizní aplikaci očních stínů nebo čtení zpráv na internetu (=Instastories Leoše Mareše, Chiary Ferragni a kolegů z práce…no co už, že jo, taky aktuality).

A snídaně? My doporučujeme třeba overnight oats, neboli ovesné vločky, které si namícháte večer a ráno jsou připravené a uleželé. Na internetu je nespočet různých receptů a variací. Jednoduše popadnete krabičku a snídat můžete klidně až v práci. Pokud milujete smoothie, připravte si večer všechny ingredience a ráno je jen hoďte do mixéru a je to (ovoce prý rychle ztrácí vitamíny, takže proto je lepší nemixovat smoothie příliš dlouho dopředu).

Rutina je klíč k úspěchu

Slyšeli jsme to všichni už milionkrát, ale nikdy neuškodí to zopakovat znovu. Klíčem k dobrému vstávání (usínání i samotnému spánku) je pravidelnost. Pokud se vám tak podaří jít každý den spát i vstávat ve stejnou hodinu, vaše tělo ani mozek vás nikdy nezklamou a budou ráno ready k vstávání (a večer usnete jako nic).

Ale pozor. Váš spánkový režim často rozhodí víkendy, kdy chodíme spát pozdě a spíme tak dlouho, jak jen můžeme. Ideálně tak dodržujte i o víkendu režim alespoň trochu podobný tomu, který si stanovíte pro všední dny. Nemusí to být na hodinu přesně, ale alespoň dodržujte délku spánku a hodinu, kdy vstáváte si příliš neoddalujte.