Historie dlouhá přes 2000 let

Houba reishi má za sebou velmi dlouhou a pestrou historii. O její účinky se opírá tradiční čínská medicína. Podrobně ji zná a využívá už více než 2000 let. Už herbář Shen Nong Ben Cao Jing sepsaný v období let 25-220 n. l. se zmiňuje o účincích této houby. Postupem času v něm přibývaly další a další poznatky o využití reishi, jak lékaři nabývali stále dalších a dalších znalostí o ní. Stať o reishi nechybí ani v knize Ben Cao Gang Mu (Compendium of Materia Medica), což je nejkomplexnější spis, který mapuje tradiční čínskou medicínu.

Objev pro západní medicínu

Roku 1781 objevila reishi i západní medicína, ale až od 60. let 20. století probíhají výzkumy ověřující léčivé působení reishi – v podstatě potvrzují zkušenosti nabrané během mnoha staletí čínskou medicínou. Přibližně od roku 1970 se reishi pěstuje také uměle. Právě kvůli rozmanitým účinkům a antioxidačnímu působení proti stárnutí organismu se jí přezdívá „houba nesmrtelnosti“.

Co vlastně reishi obsahuje?

V reishi se nachází řada účinných látek, z nichž mnohé vědci stále zkoumají. Probereme proto alespoň ty nejzákladnější:

1) Prospěšné polysacharidy
Jde o cukry s dlouhým řetězcem, které se chovají jako vláknina. V lidském těle především významně ovlivňují imunitu organismu a peristaltiku střev. Dále upravují hladinu krevního cukru a pomáhají neutralizovat volné radikály.

2) Triterpeny a steroly
Triterpeny a steroly jsou silné antioxidanty, které zabraňují řádění volných radikálů v organismu. Kromě toho mají podíl i na snížení hladiny krevních tuků. Velký význam má jejich působení proti infekcím a zánětům. Velmi podstatné je působení silného triterpenu, a sice kyseliny ganoderické, která likviduje nádorové buňky. Má rovněž pozitivní vliv na snížení krevního tlaku.

3) Mastné kyseliny a aminokyseliny
Polynenasycené kyseliny jako kyselina linolová, olejová, palmitová a stearová účinně zabraňují tomu, aby se v našem těle množily rakovinové buňky. Reishi má v sobě také skryté všechny esenciální aminokyseliny, tedy ty kyseliny, jež si tělo neumí samo vyrobit.

4) Vitamíny a minerály
Raishi obsahuje také důležité vitamíny skupiny B a vitamín D. Z minerálních látek jde o pestrý koktejl včetně hořčíku, draslíku, vápníku, fosforu či železa, selenu, mědi a zinku.

Ganoderma lucidum is a medicinal plant. As an ingredient in foods

Reishi a její účinky na zdraví

Z výše uvedeného vyplývá, že využití reishi v podpoře zdraví je opravdu širokospektrální. Pokud ji chcete vyzkoušet, doporučuje se užívat reishi ve formě extraktu. Výtažek totiž obsahuje prospěšné látky v té nejkoncentrovanější podobě.

Pojďme se podívat na konkrétní účinky lesklokorky lesklé:

  • Pomáhá stimulovat makrofágy, tedy buňky fungující v první linii naší imunity. Povzbuzuje imunitní systém, který si pak snáze poradí s dlouhou řadou infekcí.
  • Pomáhá při únavě, a to nejenom té klasické a při stresu, ale osvědčuje se i při závažnějších stavech jako je syndrom vyhoření a chronický únavový syndrom. Dobrá je i na poruchy spánku a nervový neklid.
  • Podporuje funkci srdečně-cévního systému, pomáhá při ischemické chorobě srdeční.
  • Užitečná je při opakovaných respiračních chorobách, tedy nemocech dýchacích cest, ale nedoporučuje se nasazovat přímo v jejich akutní fázi.
  • Regeneruje játra, kde se dokonce osvědčuje lépe než ostropestřec mariánský.
  • Osvědčuje i při kožních potížích včetně například atopického ekzému.
  • Tělu velmi dobře prospívá v boji se záněty, a to především těmi chronickými. Proto se doporučuje u zánětů pohybového aparátu, kam patří třeba revmatoidní artritida. Také pomáhá zvládnout autoimunitní záněty a alergie.
  • Napomáhá snižovat hladinu tuků v krvi, a to zejména „zlého“ LDL cholesterolu.
  • Reguluje cukr v krvi, je tudíž užitečný u cukrovky, zejména diabetu II. typu.
  • Harmonizuje krevní tlak, snižuje ho, pokud dosahuje vyšších hodnot.