British Fashion Awards znají své vítěze od minulého pondělí. Mimo návrhářů a značek si ocenění odnesly i další významné osobnosti módního průmyslu, těm se teď ale věnovat nebudeme. Budou nás zajímat modely designérů, a to na postavách známých tváří.

Nejlepšího návrháře dámských kolekcí za rok 2013, Christophera Kanea, milují třeba Alexa Chung nebo Salma Hayek. Původem Skot studoval na Central Saint Martins v Londýně, kde aktuálně žije i tvoří. Mladý talent, jehož kolekce se vyznačují jedním ústředním tématem, nadsázkou, zajímavými technikami a aplikacemi, letos přizvala do rodiny nadnárodní společnost Kering (Gucci, Stella McCartney, Balenciaga,…).

Přestože se jeho kolekce nesestávají pouze z koktejlových šatů a velkých rób, Erdem Moralioglu – působící pouze pod jménem Erdem – získal cenu za nejlepšího designéra červeného koberce. Jako typické pro svůj rukopis jmenuje barvu, optimismus a zvláštnosti, a takové jeho šaty nosí například Nicole Kidman, Anne Hathaway nebo Keira Knightley.

Vítěz ceny pro novou značku získal letos JW Anderson, nebojácný Ir milovaný Londýnem, který začal s pánskými kolekcemi. JW Anderson experimentuje jak s dámským, tak i pánským oblečením, a jeho extravagance, bezpohlavnost a narušování zažitého nemusí být vždy pro všechny přijatelné. Nicméně jeho hru se střihem nelze označit jinak než za fenomenální. Mladý Anderson už spolupracoval s konfekcí Topshop i linií Versus značky Versace, před pár týdny se stal kreativním ředitelem značky Loewe, která spadá pod koncern LVHM. Jeho modely v poslední době oblékly například Rita Ora nebo Rooney Mara.

Britského obuvníka Nicholase Kirkwooda ocenila Britská módní rada již potřetí. První Cenu pro nejlepšího návrháře doplňků získal za rok 2010, druhou získal vloni. Designér s osmiletým brandem spojuje samé kontrasty – architektonickou přesnost a organické ornamenty i výstřednost a nositelnost. V jeho typických podpatcích s useknutou platformou a “cikcakovým” nártem často uvidíte Sarah Jessicu Parker, oblíbily si je ale i Jennifer Lawrence nebo Miranda Kerr.

Jak se známé hvězdy oblékly na předávání BFA 2013 se dočtete zde.

Foto:  Pinterest, Facebook