Před pár týdny se sešla Akademie designu ČR, která jako každý rok vybrala na 120 designérů, firem, fotografů, výrobců i obchodů, kteří si dle ní zaslouží jediné ocenění svého druhu v Česku. Protože se odborná porota sestává z lidí s názorem a ti nejlepší tvůrci nejsou vybírání na základě hmoty nebo čísel, každý si mezi nominovanými najde oblíbence i jména, nad kterými kroutí hlavou.

Co se týče oblasti módy, kde bodují jak designéři oděvu, tak i šperkaři, obchodníci nebo fotografové, nás jednoznačně potěšilo i zaskočilo hned několik nominací.

Oděvní stálice i čerstvá krev

Cenu Czech Grand Design pro Módního designéra roku 2013 může získat například talentovaná Mirka Horká, která svým spojením s betonovým studiem Gravelli ohromila publikum velké pánské show. Za poslední kolekci na podzim/zimu 2013 pracující s pro Čechy netradičními materiály a vynikajícími střihy by si titul mohla odnést Jindra Jansová. Nepřekvapila nás nominace Jakuba Polanky, který poslední multikulturní řadou Belleville prokázal, že patří na českou špičku, ani nominace Moniky Drápalové, která za svoji “sportovní eleganci” získala už Cenu šéfredaktorů Designbloku.

Akademie designu v kategorii Módního designéra roku oceňuje i nováčky i zavedené návrháře. Za druhou skupinu můžeme jmenovat Liběnu Rochovou a Hanu Zárubovou, které porota nevynechá jediný rok. Těžko říct, nakolik se jedná o ocenění aktuální kolekce a nakolik o respekt a úctu k celoživotní práci. Na druhou stranu za nováčka může někdo považovat Martina Havla, který se na letošním Prague Fashion Weekend objevil po několikaleté pauze. Akademii zřejmě učarovala jeho práce s materiálem a důmyslné střihy. Za celkově druhou úplnou kolekci získala ocenění i Lenka Kohoutová se značkou Cockerel, za rovnou dvě řady zase pracovitý Miro Sabo.

Další nominované módní návrháře pojala i kategorie Objev roku, kde budou oděváři bojovat třeba s designéry produktu. V seznamu se – potvrzujíc všechna očekávání – objevila jména, která získala Designblok Fashion Talent Cards, tedy Lukáš Spilka, Daria Makeeva nebo Long Distance Love. Ať už to má souvislost s tím, že Czech Grand Design a Designblok pořádá stejná agentura, nebo Akademie uznala velký potenciál mladých tvůrců z UMPRUM, možná by napříště nebylo od věci zadívat se i po studentech jiných škol, případně účastnících soutěží konkurenčních fashion weeků.

Šperk, obchod i fotka

Ačkoliv se českému šperku nebo fotografii na Iconiq příliš nevěnujeme, po očku sledujeme i tyto oblasti. Rozhodně musíme souhlasit s nominacemi pro Janju Prokić, Kateřinu Řezáčovou, Evu Růžičkovou i značku Zorya, kteří všichni spojují zajímavé koncepty a netradiční, poutavý vzhled.

Na (módního) Fotografa roku zatím aspirují samá známá jména. V seznamu je Karin Zadrick za módní sérii pro k Designbloku náležící DesignGuide 2013/2014, za totéž a navíc fotografie pro Hanu Zárubovou pak Bára Prášilová, za fotografie pro módní časopisy nakonec i Bronislav Šimončík.

Mezi nominovanými obchody nechybí Kurator, v němž jsme se na vlastní kůži přesvědčili, že jeho móda sluší. Namísto řetězce H&M, který to do seznamu “dotáhl” díky instalaci na Designbloku, nebo Simple Concept Store, jehož filosofie i ujmutí se cestovního obchodu belgických A.F. Vandervorst, hosta designového festivalu, jinak oceňujeme, by se však do seznamu mohli dostat butiky, které pro českou módu skutečně “dřou“. Mezi ty totiž rozhodně patří Czech Labels & Friends nebo Debut Gallery, které mezi nominacemi bohužel nenajdete.

Přijde užší výběr

První vybraní, o kterých se momentálně bavíme, projdou před ještě jedním sítem. Finalisté budou vyhlášeni na zahájení tradiční výstavy všech nominovaných, které proběhne 26. ledna 2014. Tentokrát se režie expozice ujmou Ondřej Tobola a Radim Babák ze studia Hippos Design.

Finálový večer cen Czech Grand Design 2013 se koná v březnu. Kompletní seznam všech nominovaných najdete na  stránkách Czech Grand Design.

Foto: Archiv