S novým rokem se pouze nezačínáme obávat o nesplnitelná předsevzetí – také se těšíme. Na nové příležitosti, vztahy a zážitky, ale i na novou módu. Osobně už se nemůžu dočkat nových kolekcí nadějných i zavedených českých tvůrců.

Rok 2013 přinesl kromě módních přelomů hned několik skvělých českých kolekcí, a to jak od „starých známých“, tak i od mladých nadějí.  A s výbornými řadami jde ruku v ruce lačnění po pracích nových.

Co se týče právě nových objevů, těším se na další tvorbu Daniely Peškové, absolventky oděvu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně i praxe u A.F. Vandevorst. Daniela se vloni prezentovala se svoji rozšířenou diplomovou prací, která čerpala ze vzhledu i hloubky struktury dřeva.

Daniela Pešková

Daniela Pešková

Celá Česká republika se snad nemůže dočkat novinky další absolventky Baťovy univerzity, Mirky Horké. Naposledy totiž dostala publikum Prague Fashion Weekendu kolekcí ze speciálního betonu firmy Gravelli.

Mirka Horká

Mirka Horká

Nejen Zlín, ale i pražská UMPRUM vychovává naděje, které se v roce 2013 výrazně zapsaly do podvědomí. S velkým očekáváním se upínám k tomu, jak se budou vyvíjet Lay Sedláková, Filip Jakab, Jana Mikešová (MIK), Tereza Ledvinová, Antonín Šimon, Kateřina Plamitzerová, Monika Krobová nebo Karolína Juříková.

Po celé Evropě se letos bude pohybovat Petra Ptáčková. Díky programu Fashion Scout se vloni předvedla Kyjevu, tentokrát se mladá kaskadérka chystá do Londýna. Pokud se bude řídit linkou, kterou načrtla v předchozích řadách, můžeme se těšit na novou kolekci s výraznou ruční tvorbou, zajímavým střihovým řešením a sportovním nádechem.

Petra Ptáčková

Petra Ptáčková

Naopak z Londýna do Česka snad zavítá Martina Špetlová, pro nás nově objevená absolventka Central St. Martins, jejíž práce se vyznačuje rock´n´rollovým nádechem a složitou tvorbou vlastního materiálu.

Martina Špetlová

Na úspěšný loňský rok se určitě podaří navázat značce Chatty, kterou tvoří duo Anna Tušková a Radka Sirková. Marketing jako od Burberry a výrazné střihy prostě nemůžou selhat.

_MG_1694

Zajímavý projekt spojující různé obory a jejich talentované lidi můžeme čekat od Jindry Jansové. Osobní touhu projevila v našem posledním rozhovoru, takže se necháme překvapit, jak to nakonec dopadne. Pokud do projektu vloží alespoň své výjimečné zpracování a práci s materiály, máme se rozhodně na co těšit.

mg-mensi2

Jindra Jansová

 

Foto: archiv, Daniela Pešková – Vojtěch Veškrna, Mirka Horká – Kamila Písaříková, Chatty a Jindra Jansová –  Zuzana Drachovská